الگوریتم پیش بینی مرگ و میر در سریال بازی تاج و تخت

 
مرگ شخصیت ها در سریال بازی تاج و تخت همواره غیر قابل پیش بینی بوده است. درست زمانی که به یک شخصیت علاقه مند می شوید و یا از شخصیتی خوشتان می آید سر آنها قطع شده، در چوبی آویخته، و یا منفجر می شوند و شما را متعجب می کنند. در این لحظه سوالی که از خود می پرسید این است که نفر بعدی که قرار است بمیرد کیست؟
تیمی در دانشگاه فنی مونیخ تلاش کرده است که برای فصل نهایی این نمایش با استفاده از داده های علمی و برخی از اطلاعات یادگیری ماشین به این سوال پاسخ دهد چه کسی بیشترین احتمال را دارد که در فصل ۸ زنده بماند. 
آنها برای این که پیش بینی های خود را انجام دهند، از روشی همانند پزشکی و بیمه عمر استفاده کردند. این تیم اطلاعات آماری درباره نحوه زندگی مردم و همچنین اطلاعات جغرافیایی که ممکن است با مرگ آنها ارتباط داشته باشد را استخراج کردند. این اطلاعات می تواند شامل مواردی مانند: آیا کسی سیگاری است و یا اغلب اوقات ورزش میکنند، باشد. اما این اطلاعات در سریال بازی تاج و تخت بیشتر مربوط به این است که آیا خانه یک شخصیت خاص متعلق به او است، ازدواج کرده است و یا نه.
 

الگوریتم پیش بینی مرگ و میر در سریال بازی تاج و تخت


خانه ای که متعلق به یک شخصیت است، بر نحوه مرگ او تاثیر می گذارد. دانشمندان TUM داده ها را از طریق زندگی صدها شخصیت و با کمک فن های ویکی پدیا به دست آوردند. اطلاعات کلی مانند جنسیت و محل سکونت آنها مواردی هستند که می توانیم آنها را به عنوان ابر داده بنامیم : اطلاعاتی نظیر اینکه یک شخصیت، شخصیت اصلی و یا فرعی است و یا تعداد دفعات حضور آن ها در سریال. اغلب این اطلاعات در فن های ویکی پدیا موجود است.
این اطلاعات حقایق اساسی درباره مرگ و میر در سریال بازی تاج و تخت را نشان می دهد که از جمله این حقایق این است که شخصیت هایی که مرد  هستند در خطر مرگ بیشتری نسبت به افرادی که زن هستند قرار دارند. نرخ مرگ و میر مردان ۲۲ درصد برآورد شده و زنان در مقابل ۱۱ درصد را از آن خود کرده اند. برخی خانه ها عمر طولانی تری نسبت به دیگران دارند که این می تواند نشان دهنده قدمت آنها باشد. برای مثال احتمال مرگ Baratheon ۵ درصد بیشتر از شخصیت های دیگر است در حالی که احتمال زنده ماندن Lannister  ۴۵ درصد بیشتر است. 

پیش بینی مرگ و میر در بازی تاج و تخت با الگوریتم هوش مصنوعی

 
برای اینکه این داده ها را به پیش بینی هایی برای شخصیت ها تبدیل کنیم، این داده ها را با استفاده از دو مدل جداگانه تجزیه و تحلیل کرد : روش اول آن ها نسبتا ساده بود که بر اساس قوانین استنتاج به دست آمده است، اما رویکرد دوم آنها بر اساس تکنیک هایی شامل یادگیری ماشین و شبکه های عصبی است.
بر اساس این روش ها شخصیتی که به احتمال زیاد بیشتر از همه ممکن است زنده بماند Daenerys Targaryen و بعد از آن Tyrion Lannisteبا 2.5 درصد، Varys با 3.2 درصد و Samwell Tarly با 3.3 درصد است. و در عوض شخصیتی که به نظر می رسد بیشتر از همه ممکن است بمیرد Bronn و سپس Gregor Clegane با 80.3 درصد، Sansa Stark با 73.3 درصد و Bran Stark با 57.8 درصد است.
سرپرست پروژه گفت که برخی از این پیش بینی ها کاملا شگفت انگیز بود. احتمال بالای مرگ Sansa Stark   کاملاً غیر منتظره و توضیح آن تا حد زیادی سخت است. 
اما سوال این است که این پیش بینی ها تا چه حد واقعی هستند ؟ به طور کلی غیر ممکن است که این پیش بینی ها به طور دقیق به وقوع بپیوندد ، اما مطمئناً شروع بدی نیست به خصوص اگر برای فصل ۸ شرط بندی کرده باشید.
تیم TUM  مدل مشابهی را در سال ۲۰۱۶ ایجاد کرد که پیش بینی می کرد پنج شخصیت احتمال بیشتری دارد که بمیرند این شخصیت ها Tommen Barathon با 97 درصد احتمال مرگ،  Stannis Bratheon با 96 درصد،Daenerys Targaryen  با 95 درصد،Davos Seaworth  با 91 درصد و Petyr Baelish با 91 درصد بودند.
با نگاهی به عقب، در می یابیم که اکثر، اما نه همه این پیش بینی ها درست انجام شده است. Tommen در پایان فصل ۶ خود را از پنجره بیرون انداخت ، Stannis توسطBrienne Tarth  در پایان فصل پنج به قتل رسید و Petyr در پایان فصل ۷ عدالت استارک را دریافت کرد. اما Dany و Davos  همچنان زنده هستند و با یکدیگر درگیراند که این برخلاف آنچه که الگوریتم پیش بینی کرده بود، است.
 سازندگان این الگوریتم در حال حاضر در حال تماشای قسمت های این سریال هستند و لیستی را تهیه می کنند که نشان دهد این پیش بینی ها تا چه حد صحیح است.
 

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید