معرفی جدید ترین روش کوانتوم برای جلوگیری از هک رمز ها در سال 2019

معرفی جدید ترین روش کوانتوم برای جلوگیری از هک رمز ها در سال 2019

محققان دانشگاه یورک نشان داده اند که یک روش مبتنی بر کوانتوم جدید برای توزیع اطلاعات ایمن در طول خطوط ارتباطی، می تواند نقش جدی در جلوگیری از نقض امنیتی داشته باشد. اطمینان از اطلاعات بسیار حساس مانند پرونده های بیمارستان و جزئیات بانکی، یکی از چالش های عمده شرکت ها و سازمان ها در سراسر جهان است. سیستم های ارتباطی استاندارد بسیار آسیب پذیر هستند و اطلاعات رمزگذاری شده می تواند مورد کپی قرار گیرد. در حال حاضر هکرها می توانند اطلاعات منقل شده را کپی کنند، اما بدون روش شکستن رمزگذاری که این اطلاعات را محافظت می کند، قابل خواندن نیست.
این بدان معنی است که اطلاعات ممکن است برای یک دوره زمانی امن باشند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که این ایمنی مداوم باشد و حفظ شود، زیرا ابر رایانه ها با توسعه و پیشرفت می توانند به طور بالقوه رمزنگاری های خاص در آینده را رمزگشایی کنند.
محققان در York یک نمونه اولیه را بر اساس اصول مکانیک کوانتوم مورد بررسی قرار دادند که توانایی آسیب پذیری در ارتباطات را داشت، اما در آینده اطلاعات ایمن را در اختیار قرار می دهد. دکتر Cosmo Lupo از دانشکده علوم دانشگاه یورک می گوید: "مکانیک کوانتومی و روش های مبتنی بر آن یک راه طولانی در پیش دارند، و ما هنوز با مشکلات زیادی مواجه هستیم که باید با آزمایش های بیشتر برطرف شود.

 رمزنگاری کوانتوم
یکی از این مشکلات این است که یک هکر می تواند با استفاده از مسدود کردن آشکارساز های مورد استفاده برای جمع آوری و اندازه گیری فوتون هایی که اطلاعات را حمل می کنند، به دستگاه های الکترونیکی مورد استفاده برای انتقال اطلاعات حمله کند.
چنین حملاتی قدرتمند است، زیرا ما فرض می کنیم که یک دستگاه خاص با توجه به مشخصات فنی آن کار می کند و بنابراین کار خود را انجام می دهد. اگر یک هکر قادر به حمله به یک آشکارساز و تغییر نحوه کار آن باشد، امنیت به طور ناگزیر به خطر می افتد.
اما اصول مکانیک کوانتومی، حتی بدون پیش بینی در مورد نحوه کارکرد دستگاه های الکترونیکی، امکان برقراری ارتباط را فراهم می کند. با حذف این فرضیات، هزینه کاهش میزان ارتباطات را در قبال افزایش امنیت می پردازیم.در واقع محققان دریافتند که به جای اعتماد بر اجزای الکترونیکی در زمانی که نیاز به شناسایی و خواندن اطلاعات دارید، اگر آشکارساز غیر قابل اعتماد در نقاط مختلف ارتباط و جایی بین فرستنده و گیرنده وجود داشته باشد، ارتباط به مراتب امن تر خواهد بود.
آشکار ساز سگینالی را از فرستنده و گیرنده دریافت می کند و تنها می تواند نتیجه ترکیب این دو سیگنال را بخواند. دکتر لوپو گفت:" نه تنها ما با قوانین ریاضی اثبات کرده ایم که این مدل مستقل از آشکار ساز به خوبی کار می کند، بلکه یک طرح سازگار با شبکه های ارتباطی فیبر نوری موجود نیز در نظر گرفته ایم.
محققان این تیم گفتند:" به طور کلی، طرح ما برای تغییر کد های غیر قابل شکست در اینترنت بدون تغییرات عمده در زیر ساخت ها می تواند مفید باشد. ما هنوز در مرحله نمونه برداری و طرح اولیه هستیم، با یافتن روش هایی برای کاهش هزینه های این سیستم ها می توانیم به سرعت ارتباطات واقعی کوانتومی را به وجود آوریم."
این تحقیق توسط مرکز ارتباطات کوانتومی EPSRC و مرکز نوآوری کوانتوم Qubiz سرمایه گذاری شده و در مجله Physical Review Letters منتشر شده است.

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید