چگونه دستگاه های هوشمند بی سیم تنفس بیماران را کنترل می کنند؟

چگونه دستگاه های هوشمند بی سیم تنفس بیماران را کنترل می کنند؟

افراد بسیار زیادی در بیمارستان ها برای ادامه زندگی خود به دستگاههای علائم حیاتی متصل می شوند تا بتوان فعالیت های ارگان های اصلی بدن آنها را نظارت کرد. به این ترتیب پزشکان قادر به ارزیابی دقیق وضعیت بیمار خواهند بود. تعداد زیادی سیم که همه آنها ضروری هستند به دستگاههای مختلف وصل میشوند که این تعداد زیاد برای بیمار بسیار آزار دهنده است. اکنون دانشمندان دانشگاه واترلو یک سیستم رادار جدید ایجاد کرده اند که می تواند بدون نیاز به سیم فعالیت های تنفسی را کنترل کند.
این تکنولوژی می تواند به صورت بی سیم علائم حیاتی بیماران را کنترل کند. این به این معنی است که هیچ سیم یا کابلی برای نظارت بر ارگان های حیاتی بیماران به آنها وصل نخواهد شد. این سیستم رادار درون یک دستگاهی تقریبا هم اندازه ی یک گوشی هوشمند قرار دارد.این دستگاه با وجود اندازه کوچک قادر به تحلیل و ثبت میزان ضربان قلب و تنفس  با استفاده از امواج رادار است. سپس این دادهها توسط الگوریتم های پیچیده که در واحد پردازش سیگنال دیجیتال درج شده اند تحلیل می شوند. جالب است بدانید که این سیستم در واقع برای نظارت بر خواب افراد مبتلا به وقفه تنفسی در خواب (آپنه) طراحی شده بود. 

بیشتر بخوانید:

5 ربات کاربردی در حوزه سلامت 
تحقیقات خواب افراد به دلیل اختلال های که در آن ایجاد می شود بسیار دشوار است. علاوه بر این که محیط آزمایشگاه  راحت و آرامش بخش نیست همه این سیم ها نیز کمک کننده نیستند. این رادار قادر به تشخیص حرکت قفسه سینه است که اجازه میدهد تنفس را در طول خواب کنترل کند. در طول آزمایش دستگاه بر روی سقف بالای تخت نصب میشود و دانشمندان دریافتند که این دستگاه تقریبا ۹۰% دقیقا مانند دستگاه های سیمی است.  بنابراین بیماران قادر خواهند بود تا خواب آرامی داشته باشند و در حین خواب موارد مورد نیاز برای تحقیق خواب آنها نیز اندازه گیری خواهد شد. 
بهترین چیز در مورد این تکنولوژی این است که دیگر بیماران مجبور نخواهند بود تا در بیمارستان ها و درمانگاه ها برای آزمایش موارد مختلف خواب بمانند.  علاوه بر اینکه این دستگاه بسیار کوچک است، استفاده از آن نیز بسیار راحت است. بیماران می تواند به راحتی در خانه های خود از آن استفاده کنند. تنها لازم است تا دستگاه را در جایی بالای رختخواب خود نصب کنید ، آن را روشن کنید و به خواب بروید.
جورج شاکر مهندس این اختراع گفت :" به دلیل استفاده از سیستم های سنتی، وسیله هایی که در آزمایش های خواب وجود دارد و محیط آزمایش، کیفیت خواب بیماران در آزمایشگاه نسبت به زمانی که در خانه می خوابند متفاوت خواهد بود و در نتیجه آن جواب آزمایش نیز متفاوت خواهد شد."
تنفس تنها یکی از نشانههای حیاتی انسان است. اندازه گیری سایر نشانه های حیاتی بدون نیاز به سیم نیز ممکن خواهد بود. با این حال در صورت اندازه گیری نادرست این دستگاه ها نتایج ناگواری اتفاق خواهد افتاد که به سادگی جبران پذیر نخواهد بود. از سوی دیگر فناوری رادار میتواند تحقیقات خواب را بهبود ببخشد و ابزار تشخیص خوبی برای بیماران آبله خواب باشد

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید