ضربان قلب مکان شما را لو می دهد

ضربان قلب مکان شما را لو می دهد

در دنیای دیجیتالیزه امروزه مخفی کردن هویت کار آسانی نیست. فناوری شناسایی چهره و اثر انگشت به راحتی هویت او را افشا و در نتیجه ردیابی او را تسهیل می‌کنند. اما به تازگی پنتاگون روشی نوین برای ردیابی افراد ابداع کرده که دقت آن ۹۵ درصد است. برای این منظور از ضربان قلب افراد استفاده میشود ضربان قلب هر فرد مانند اثر انگشت او متمایز است و این تمایز از فاصله قابل بررسی است و فناوری پنتاگون نیز با تکیه بر این امر و برای شناسایی سربازان در مناطق جنگی ابداع شده است.

در حقیقت دانشمندان با کمک یک لیزر مادون قرمز می توانند به ضربان قلب خاص هر فرد گوش کنند جالب آن که بر خلاف روش های شناسایی دیگر مانند شناسایی صورت در این متن می توان ضربان قلب را مخفی کرد. لیزر مادون قرمز از فاصله ۲۰۰ متری و از روی لباس قادر به رصد ضربان قلب هر فرد است. محققان تصمیم دارند در آینده این فناوری را ارتقا دهند تا از فاصله دورتر نیز بتوانند ضربان‌قلب را رصد کنند.

به هرحال نمونه اولیه این لیزر مادون قرمز با استفاده از تکنیک نوسان سنجی لیزر کار می‌کند. این تکنیک در حقیقت میزان ارتعاش سطح بدن در نتیجه ضربان قلب را بررسی می‌کند. به عبارت دیگر این فناوری فقط از روی لباس های نازک مانند تیشرت میتواند ضربان قلب فرد را بخواند یکی از محدودیت های این فناوری نیاز به مخزنی از ضربان های قلب است که با سیگنال های هر فرد به صورت جداگانه همخوانی می شود.

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید