گوگل یکی از مهمترین مشکلات امنیتی افشای اطلاعات را برطرف می کند

گوگل یکی از مهمترین مشکلات امنیتی افشای اطلاعات را برطرف می کند

هیچ کدام از مرورگر های وب قدرت کروم را ندارند، به طوری که مرورگر کروم در ماه مارس سال جاری حدود ۷۰ درصد از سهم بازار را بین تمامی مرورگرهای وب از آن خود کرده است. ( فایرفاکس کمتر از ۱۰ درصد و اینترنت اکسپلورر ۵ درصد و نیم از سهم بازار مرورگرهای وب را شامل می شود)
مشکلی که با این مقیاس بزرگ وجود دارد این است که اگر اتفاق اشتباهی رخ دهد نتیجه فاجعه باری خواهد داشت. برخی از افزونه های کروم جز نرم افزارهای مخرب هستند که این عمل باعث گسترش کلاهبرداری ها در زمینه رمزنگاری و جمع آوری داده های کاربر شده است.
اکنون گوگل تصمیم گرفته است تا اقدامی را بر علیه این افزونه های مخرب انجام دهد. گوگل قصد دارد تا اطلاعاتی را که سازنده های این افزونه ها به آن دسترسی دارند محدود کند. این تغییرات در سرویس Google Drive  نیز اعمال خواهد شد که فرایندی طولانی به نظر می رسد.
همچنین بخوانید:
جاسوسی گوگل از کاربران – گوگل چگونه اطلاعات کاربران را جاسوسی می کند؟
بنجامین  اسمیت،  معاون شرکت گوگل در یک بلاگ نوشته است:" ما قصد داریم تا افزونه ها تنها به اطلاعاتی دست پیدا کنند که برای اجرای نرم افزارهای آن ها ضروری است.
این امر به این معنی است که در زمان دانلود یک افزونه جدید کروم، سازندگان دیگر قادر نیستند که درخواست خیلی زیادی برای استفاده از اطلاعات شما داشته باشند. برای مثال افزونه ای که قرار است فرمت نوشتاری شما را بررسی کند، نیازی به دسترسی به موقعیت مکانی شما نخواهد داشت.
توسعه دهندگان نیز باید توضیح بدهند که از اطلاعات به دست آمده از کاربر در چه راهی استفاده خواهند کرد. روشن کردن این فرایند پیش تر برای توسعه دهندگانی که از اطلاعات شخصی و حساس کاربر استفاده می‌کردند انجام می شد، اما اکنون گسترش پیدا کرده و تمامی سازنده های افزونه های کروم باید این فرایند را انجام دهند.
 مشکل افشای اطلاعات گوگل بر طرف می شود
 اسمیت همچنان بیان کرده است:" افزونه ها باید شفاف باشند و بگویند که چگونه داده های کاربر را سازماندهی، جمع آوری و استفاده می کنند و همچنین نحوه به اشتراک گذاری داده ها را نیز باید بیان کنند.
گوگل این تغییرات را به عنوان بخشی از پروژه Strobe data  انجام می دهد. این پروژه سال گذشته  پس از آنکه اعلام شد توسعه دهندگان افزونه‌های جیمیل می توانند ایمیل های کاربران را بخوانند، به کل پیامهای آنها دسترسی داشته باشند و ببیند که به چه کسی پیام ارسال کرده‌اند، ارائه شده بود.
تاریخچه افزونه های کروم نیز بسیار مهم است، چرا که در سپتامبر سال ۲۰۱۸ سایت به اشتراک گذاری فایل Mega.Nz اعلام کرد که افزونه ای که ارائه داده بود هک شده است. یک آپدیت خودکار باعث شده بود که اطلاعاتی که این افزونه می تواند به آن دسترسی داشته باشد افزایش پیدا کند و در نتیجه اطلاعات کاربر و رمز عبور آنها برای آمازون را ذخیره کند.
این تغییرات در تابستان امسال به وقوع پیوسته و گوگل اعلام کرده است که توسعه دهندگان افزونه ها حداقل ۹۰ روز برای معرفی تغییرات خود زمان خواهند داشت و برنامه‌هایی که بر خلاف این قوانین عمل کنند از فروشگاه حذف خواهند شد.
با این حال، تغییرات افزونه Chrome ممکن است برای اجرای Google سخت باشد. این شرکت می گوید بیش از 180،000 افزونه در فروشگاه وجود دارد و بیش از نیمی از کاربران کروم تعدادی از این افزونه ها را نصب کرده اند.

 

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید