بررسی کولون ها برای تشخیص اولیه بیماری به وسیله یک ربات کوچک امکان پذیر شد

بررسی کولون ها برای تشخیص اولیه بیماری به وسیله یک ربات کوچک امکان پذیر شد

مهندسان نشان داده اند که از نظر فنی می‌توان یک ربات کپسولی کوچک را برای گرفتن عکس های میکرو التراسوند در داخل کولون ها استفاده کرد.
این دستگاه به عنوان یک sonopil شناخته شده است و می‌تواند جایگزین معاینات آندوسکوپی که یک روش تهاجمی به حساب می آید و بسیار سخت و دردناک است بشود.
Sonopill  نقطه اوج یک دهه تحقیق توسط یک کنسرسیوم بین المللی مهندسین و دانشمندان است. نتایج مطالعه احتمالی آنها امروز (19 ژوئن) در مجله Science Robotics منتشر شده است.
این کنسرسیوم یک تکنیک به نام دستکاری مغناطیسی هوشمند را توسعه داده است. بر اساس این اصل که مغناطیس می تواند یکدیگر را جذب و دفع کند، یک سری از آهن ربا در یک بازوی رباتیک وجود داردکه درون بدن بیمار توسط یک کپسول حرکت می‌کند و به آرامی درون کولون را نشان می دهد. 
 سونوپیل
نیروهای مغناطیسی که استفاده می شود بی ضرر است و می تواند از طریق بافت انسانی عبور کند و نیاز به ارتباط فیزیکی بین بازو رباتیک و کپسول را از بین می برد. یک سیستم هوش مصنوعی (AI) تضمین می کند که کپسول صاف می تواند به طور صحیح در برابر دیواره روده قرار بگیرد تا تصاویر با کیفیت بالا را دریافت کند. مطالعه امکان سنجی نیز نشان داد که اگر کپسول تخلیه شود و یا بترکد، سیستم AI می تواند آن را به مکان مورد نیاز و امن هدایت کند.
بیشتر بخوانید:
کاربرد شگفت انگیز واقعیت مجازی در مشاهده آناتومی بدن بیمار
پروفسور پیترو والدستری، که ریاست رباتیک و سیستم های مستقل دانشگاه لیدز را بر عهده دارد و نویسنده ارشد این مقاله است، گفت: "این تکنولوژی توانایی تغییر روش پزشکان در انجام معاینات دستگاه گوارش را دارد."
مطالعات قبلی نشان داد که میکروالکترونیک قادر به ضبط تصاویر با وضوح بالا و تجسم ضایعات کوچک در لایه های سطحی روده است و اطلاعات ارزشمندی را در مورد علائم اولیه بیماری ارائه می کند.
Sonopillیک کپسول کوچک است - با قطر  mm21 و طولmm  39 ، که مهندسین  می گویند می تواند کاهش یابد. کپسول دارای یک مبدل میکرو سونوگرافی، یک چراغ LED، دوربین و آهنربا است.
 بررسی کولون ها با یک ربات کپسولی
یک کابل انعطاف پذیر بسیار کوچک به کپسول وصل می شود که از طریق رکتوم به داخل بدن منتقل می شود و تصاویر اولتراسوند را به کامپیوتر در اتاق آزمون می فرستد.

با استفاده از این مطالعه، ما نشان می دهیم که دستکاری مغناطیسی هوشمند یک روش موثر برای هدایت یک کپسول میکرو سونوگرافی برای انجام تصویربرداری هدفمند عمیق درون بدن انسان است.
این پلتفرم می تواند موقعیت مکانی Sonopill را در هر زمان محلی کرده و مغناطیس رانندگی خارجی را تنظیم کند تا یک اسکن تشخیصی را در حین حفظ یک سیگنال اولتراسوند با کیفیت بالا داشته باشد. این کشف امکان تشخیص بدون درد را از طریق یک قرص میکرو اولتراسونیک در کل دستگاه گوارش به وجود می آورد. "
سندی کوکران، استاد مواد و سیستم های اولتراسوند در دانشگاه گلاسگو و پژوهشگر سرشناس، گفت: "ما واقعا از نتایج این مطالعه شگفت زده شده ایم. با افزایش تقاضا برای آندوسکوپی، اکنون بیش از هر زمان دیگری مهم است که  سیستمی برای ارائه یک درمان دقیق، هدفمند و مقرون به صرفه که برای بیماران راحت است وجود داشته باشد."

 

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید