ایمپلنت مغزی که به افراد معلول در استفاده از دستگاه های هوشمند کمک می کند

ایمپلنت مغزی که به افراد معلول در استفاده از دستگاه های هوشمند کمک می کند

 
طبق مطالعات بالینی که در ایالت متحده انجام شده است، افرادی که مبتلا به فلج نخاعی هستند تحت آموزش و یادگیری برای استفاده از تبلت ها قرار گرفتند و در این روش تنها از عملکرد مغزشان استفاده می کنند. طبق تحقیقات جدید کنسرسیوم Braingate، رابط کاربری کامپیوتر می تواند افراد فلج را قادر سازد تا بتوانند تنها از طریق فکر کردن کلیک کرده و از تبلت استفاده کنند.
این تحقیق که بر روی سه نفر از افراد با بیماری تتراپلژی یا همان فلج چهار اندام انجام شده است، فعالیت های مغز را نشان میدهد که به طور مستقیم به سنسور کوچکی که در پوسته مغز قرار دارد، متصل است. هر کدام از شرکت کننده ها قادر به کنترل کامل برنامه های تبلت از جمله ایمیل، برنامه های چت، پخش کننده های موسیقی و اشتراک گذاری ویدیو ها بودند. دو نفر از این افراد دچار ضعف در عملکرد بازوها و پاها به خاطر بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک بودند. این بیماری بر روی اعصاب مغز و ستون فقرات تاثیر می گذارد. سومین شرکت کننده هم به دلیل آسیب نخاعی فلج شده بود.
 

ایمپلنت مغذی برای افراد معلول با هوش مصنوعی


تحقیقات Braingate شامل یک ایمپلنت به اندازه ی قرص آسپرین است که سیگنال های مرتبط با حرکات تولید شده در پوسته مغزی را تشخیص می دهد و سپس سیگنال ها رمزگشایی شده و به دستگاه خارجی هدایت میشوند. محققان Braingate و گروه های دیگر با استفاده از تکنولوژی مشابه به همین همان طور که در مقاله " ربات ها جهت غذا دادن به افراد ناتوان آموزش می بینند" توضیح داده شد، توانستند افراد را قادر سازند تا علی رغم توانایی حرکتی، بازوهای رباتیک را به حرکت درآورند و همچنین کنترل اندام های خود را به دست بگیرند. سیگنال های عصبی از Braingate  به رابط بلوتوث مانند یک موس بی سیم هدایت می شوند. سپس موس مجازی به یک دستگاه تبلت نکسوس ۹ گوگل متصل می شود. در ادامه از شرکت کنندگان خواسته شد تا مجموعه ای از وظایفی که از پیش برای آن ها طراحی شده بود را انجام دهند تا نحوه استفاده آن ها از برنامه های معمول ارزیابی شود. 
شرکت کنندگان توانستند تمامی فعالیت ها را اعم از پخش موسیقی، جستجوی ویدئو در سایت یوتیوب، مرور اخبار ایمیل و گفت و گو با دوستان و سایر افراد را انجام دهند.
این مطالعه نشان داد شرکت کنندگان قابلیت ۲۲ انتخاب و کلیک در دقیقه را برای استفاده از برنامه های مختلف، دارند. همچنین در برنامه هایی که نیاز به نوشتن دارد افراد توانستند در هر دقیقه با استفاده از رابط های استانداردی که برای ایمیل و نوشتار وجود داشت، 30 کاراکتر را تایپ کنند.
همه شرکت کنندگان توانستند با خانواده دوستان و اعضای تیم تحقیقاتی و همکارانش ارتباط برقرار کنند. آن ها در وب به جستجو پرداختند، آب و هوا را بررسی کردند و به خرید آنلاین پرداختند. علاوه بر این موارد، یکی از شرکت کنندگان یکی از موسیقی های بتهوون را در یک پیانو دیجیتالی پخش کرد.

ایمپلنت مغزی برای افراد معلول

 
دکتر پاول گفت دیدن شرکت کنندگان در حالی که وظایفی که به آن ها سپرده شده بود را انجام می دادند بسیار لذت بخش بود، اما مهم تر و لذت بخش تر از آن این بود که آنها فقط کاری را که می خواستند انجام می دادند، از برنامه هایی که دوست داشتند برای خرید استفاده می کردند، به تماشای ویدئو مشغول می شدند و یا با دوستانشان به گفتگو می پرداختند.

خطوط جدید ارتباطی

محققان میگویند: این مطالعه پتانسیل گسترش بیش از این را هم دارد و در واقع می توانیم برنامه هایی را فراهم کنیم تا افراد بتوانند با پرستاران خود هم ارتباط برقرار کنند. این برنامه ها نه تنها میتوانند تعاملات بیشتری را بین افراد و خانواده و دوستانشان فراهم کنند، بلکه می توانند وسیله مناسب برای درک وضعیت بهداشتی آنها هم باشد.

اینترنت تجاری می گوید

مزایای این سیستم بسیار واضح هست این تکنولوژی به آنها این توانایی را می دهد تا بتوانند به صورت مستقل با کامپیوترها ارتباط برقرار کنند و درهای جدیدی را برای خلاقیت و ارتباط به روی این افراد باز کند.
 

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید