هوش مصنوعی قادر است سرطان ریه را پیش بینی کند

هوش مصنوعی قادر است سرطان ریه را پیش بینی کند

طی سه سال گذشته، تیم گوگل ازAI  برای تشخیص بیماری چشم و پیش بینی نتایج بیماران در پرونده های پزشکی استفاده کرده اند. امروز گوگل تحقیقاتی جدید را ارائه کرده است که نشان می دهد چگونه AI می تواند سرطان ریه را پیش بینی کند، به طوری که شانس زنده ماندن برای بسیاری از افراد در معرض خطر در سراسر جهان را افزایش دهد.
به گفته سازمان بهداشت جهانی، سرطان ریه موجب مرگ بیش از 1.7 میلیون نفر در سال می شود که جز مرگبارترین سرطان ها در سراسر جهان است - بیش از سرطان سینه، پروستات و سرطان کولورکتال - و ششمین علت مرگ و میر در جهان نیز سرطان ریه است. با وجود خطرناک بودن سرطان ریه و آمار مرگ بسیار زیاد ناشی از این بیماری، اگر سرطان ریه در مراحل اول بیماری تشخیص داده شود، درمان بسیار موفق تری خواهد داشت. اما متاسفانه اکثر بیماران در مراحل پیشرفته این بیماری تشخیص داده می شوند.
اگر از علاقه مندان هوش مصنوعی هستید، توصیه می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:
چگونه هوش مصنوعی به پیش بینی باروری کمک می کند
در طول سه دهه گذشته، پزرکان روش های مختلفی را برای کنترل و مورد نظر قرار دادن افراد مستعد این بیماری مورد بررسی قرار داده اند. اگرچه تست غربالگری دوز پایین تر اثبات شده است که مرگ و میر ناشی از این بیماری را کاهش دهد، هنوز چالش هایی وجود دارد که شامل  تشخیص نادرست، روش های غیر ضروری برای درمان، هزینه های مالی و غیره می شود.
 پیش بینی سرطان ریه با هوش مصنوعی
طبق گفته محققان: در اواخر سال 2017، شروع کردیم به بررسی اینکه چگونه می توانیم با استفاده از AI برخی از این چالش ها را حل کنیم. با استفاده از پیشرفت های مدلسازی سه بعدی در کنار مجموعه داده هایی از شرکا ( از جمله دانشگاه Northwestern)، در مدلسازی پیش بینی سرطان ریه و همچنین تهیه زمینه برای آزمایش بالینی در آینده پیشرفت کرده ایم. امروز ما یافته های امیدوار کننده ای را در "Nature Medicine" منتشر کرده ایم.
رادیولوژیست ها معمولا از طریق صدها تصاویر دو بعدی درون یک سی تی اسکن بیمار را مشاهده می‌کنند که تشخیص سرطان در این حالت بسیار دشوار است. اکنون محققان این تیم توانسته اند تا یک مدل ایجاد کنند که نه تنها پیش بینی بدخیمی سرطان ریه را قادر است انجام دهد بلکه بافت های بسیار ظریف سرطان را هم تشخیص خواهد داد. این مدل ساخته شده همچنین می تواند اطلاعات مربوط به اسکن های قبلی را در نظر بگیرد چرا که میزان رشد گره های مشکوک ریه می تواند نشانگر بدخیمی باشد.
این تیم اظهار داشته اند که در زمان تشخیص بیماری تنها با استفاده از یک سیتی اسکن مدل آن ها بسیار بهتر از ۶ رادیولوژیست عمل  کرد. همچنین این مدل ۵ درصد بیشتر موارد سرطان را تشخیص داد. این رویکرد در  AUC  مقدار 94.4 را به دست آورد که مقدار بسیار مناسبی است.
 

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید