متخصصان آمریکایی ربات چهار پایی با قابلیت پشتک زدن ساختند

متخصصان آمریکایی ربات چهار پایی با قابلیت پشتک زدن ساختند


 
ربات جدید MIT  به نام mini cheetah قادر است طیف وسیعی از حرکات را انجام دهد و به نوعی یک قهرمان ژیمناستیک است. این ربات حرکاتی مانند پرش روی پاهای خود را انجام می دهد. Mini cheetah می تواند چهار پای خود را خم، پاهای خود را به سمت بالا چرخانده و علاوه براین موارد قادر است تمام پاها خود را به سمت بالا یا پایین حرکت دهد. این ربات توانایی پیاده روی زمین های ناهموار را تا دو برابر سرعت معمول پیاده روی افراد دارد. وزن آن تنها ۲۰ پوند، یعنی کمتر از وزن بوقلمون های شکرگزاری است.
 توانایی خارق العاده ای که  این ربات دارد این است که می تواند چرخش ۳۶۰ درجه ای انجام دهد. محققان ادعا میکنند که این ربات تقریباً غیر قابل خراب شدن است و فقط آسیب های کمی می بیند که قابل بهبود یافتن است.
Mini cheetaah به گونه ای طراحی شده است که در صورتی که یکی از اندام های آن بشکند و یا موتور آن از کار بیفتد، میتواند آن بخش را نادیده بگیرد.  هر کدام از پاهای این روبات توسط سه موتور الکتریکی کم هزینه ساخته شده است. بخش های این ربات مانند یک لوگو است که می توانید آنها را به همدیگر متصل کنید.
 

رباتی که پشتک می زند


Katz می گوید: این ربات برای آسان تر کردن آزمایش ها ساخته شده است. همچنین می تواند کارهای نشدنی را انجام دهد، چرا که اندام های آن بسیار قوی است به نحوی که شکست آن تقریبا ممکن نیست ولی اگر بشکند تعمیر آن بسیار راحت و ارزان است.
Kim  می گوید : در نهایت امیدوار هستیم بتوانیم یک مسابقه با مانع برای این سگ های رباتیک داشته باشیم که هر تیم بتواند mini cheetah را با الگوریتم های متفاوتی کنترل کند. در نتیجه می توانیم متوجه شویم کدام روش موثرتر است و این همان چیزی است که باعث سریعتر شدن روند تحقیقات می شود. 

بخش های پویا

این mini cheetah  چیزی فراتر از یک نسخه مینیاتوری از نمونه سابق خود یعنی cheetah 3،  یک ربات بزرگ،سنگین و نیرومند است که بیشتر اوقات لازم است ثابت باشد تا از قطعات گران قیمت آن محافظت شود.
در cheetah 3 همه چیز بسیار یکپارچه است در نتیجه اگر میخواهید چیزی را تغییر دهید باید آن را مجددا طراحی کنید. در حالی که اگر بخواهید به mini cheetah  یک دست دیگر اضافه کنید تنها کافی است سه و یا چهار موتور به آن بیفزاید.
همه ۱۲ موتوره این ربات به اندازه درب مربا هستند و از استاتور یا مجموعهای از فنرها ، که یک میدان مغناطیسی چرخشی ایجاد می کنند، کنترل کننده کوچکی که مقدار جریان فعلی را نمایش می دهد که استاتور باید تولید کند، یک روتور که دارای آهن ربا است و با میدان استاتور چرخانده می شود و گشتاور را برای بلند کردن یا چرخش اندام تولید می کند، یک سنسور موقعیت که زاویه و جهت موتور و اندامهای مربوط به آن را اندازه گیری می کند، تشکیل شده است.
 

ربات 4 پایی که ملق می زند


مهندسین mini cheetah را از طریق تعداد مانور آزمایش کردند. ابتدا توانایی دویدن آن را  در راهروهای آزمایشگاه پاپالاردو MIT و سپس در کنار زمین ناصاف Killian مورد بررسی قرار دادند. سرعت این ربات در هر دو مسیر تقریباً ۵ مایل درساعت بود.
Katz میگوید : ما اکنون در حال آزمایش کنترل کننده فرود هستیم. به این معنی که زمانی که ربات را از روی زمین برمیداریم و آن را پرتاب می کنیم و یا به زمین می اندازیم ، بتواند روی پاهای خود فرود بیاید. در نتیجه اگر خواستید ربات را از طریق پنجره ساختمان به داخل آن پرتاب کنید، ربات به روی پاهای خود فرود آمده و به بررسی ساختمان و نواحی که می خواهید بپردازد.
 
 
 

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید