ربات بازیافت می تواند از حس لامسه برای تفکیک زباله ها استفاده کند

ربات بازیافت می تواند از حس لامسه برای تفکیک زباله ها استفاده کند

آزمایشگاه هوش مصنوعی MIT و CSAIL در حال توسعه یک ربات بازیافت است که بازو های آن دارای گیره های نرم است تا بتواند اشیا را بگیرد و از طریق لمس کردن آن ها را شناسایی کند.
سنسور های لامسه در این ربات که به طور کامل الکتریکی طراحی شده اند، مهم ترین بخش آن محسوب می شوند و می تواند تفاوت بین کاغذ، فلز و پلاستیک را تشخیص دهد. این ربات برای افزایش سرعت تفکیک زباله ها و بازیافت مجدد آن ها بسیار اهمیت دارد.
طبق گفته MIT نحوه مرتب سازی زباله ها باید بهتر شود. اکنون تفکیک زباله بیشتر به حالت دستی انجام می شود و از آهن ربا برای جداسازی فلزات و از فیلتر هوا برای جداسازی کاغذ و اجسام سبک تر از پلاستیک های سنگین استفاده می شود که این روش بسیار پر خطر و آلوده است.
تیم سازنده این ربات می گویند که چنگگ های نرم این ربات یک راه حل طبیعی و مناسب برای بهتر کردن فرآیند بازیافت است.
 استفاده از ربات برای بازیافت
ناتوانی در انجام فرآیند بازیافت منجر به ایجاد زباله می شود. در ایالات متحده 25 % تمام موارد بازیافتی آلوده هستند و باید حتما دفن شوند. علاوه برآن بیشتر فرآیند ها دستی انجام می شود تا اجسامی که به اشتباه جداسازی شده اند را تفکیک کنند که موجب ایجاد شرایط نامساعد کار به ویژه در تاسیسات که ضایعات معمولی با مواد قابل بازیافت مخلوط شده اند می شود.
ربات بازیافت خودکار می تواند تمام این موارد را کاهش دهد و به طور خودکار آن ها را انجام دهد. اجزای چنگگ آن یک جفت سیلندر و سنسور های فشار کششی است. در ماه گذشته ویدیویی از نحوه کارکرد این ربات در جداسازی جعبه ها، فنجان ها و قوطی ها منتشر شد. سنسور های آن با توجه به چگالی اجسام می تواند جنس آن را تشخیص دهد و به جای تکیه بر حس بینایی، با قابلیت رسانایی می تواند فلز را تشخیص دهد.
ویدیو منتشر شده نشان دهنده نحوه کارکرد این ربات بود. اما آیا این ربات در طول زمان هم می تواند کارکرد مناسبی داشته باشد؟ توسعه دهندگان آن بیان داشته اند که طبقه بندی مواد آن ها به گونه ای بوده است که با 85 % دقت می تواند این کار را انجام دهد.
آماندا کوسر می گوید: "تیم سازنده آن علاقه دارند تا دقت این ربات را افزایش دهند. با اینکه عملکرد این ربات بسیار چشمگیر است اما می تواند بسیار بهتر عمل کند."
Heaven می گوید که آن ها در نظر دارند از این ربات در ساختمان ها و یا دانشگاه ها برای تفکیک از مبدا زباله ها استفاده کنند تا این فرآیند بازیافت هرچه سریع تر و راحت تر انجام شود.

 

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید