10 نمونه نوآورانه اینترنت اشیاء (IoT) در سال 2018

 

امروزه تعداد دستگاه های متصل به اینترنت به طور قابل توجهی بالا رفته است. در گذشته بعید به نظر می آمد روزی برسد که دستگاه هایی مانند یخچال فریزر به اینترنت وصل شوند. ولی امروز یخچال فریزرها برای ما غذا آماده می کنند و لیست خریدها را در اختیار ما قرار می دهند!

چه اتفاقی می افتد وقتی یک نفر از تمامی کاربردهای اینترنت اشیاء به صورت کامل در زندگی خود استفاده نماید؟

اینترنت اشیاء (Internet of Things) خدمات کاربردی واقعا خاصی را در اختیار ما قرار داده است که در این مقاله به لیستی از جالب ترین این خدمات اشاره می کنیم. 

نظارت بر نوزاد

قبلا دستگاه های نطارت بر نوزاد به صورت هشدارهای صوتی عمل می کردند. ولی امروزه نسل جدیدی از دستگاه های نطارت بر نوزاد به وجود آمده اند که میزان سلامت نوزاد به  طور کامل بررسی می کنند. دستگاه ها به صورت قطعه هایی هستند که با وصل شدن به لباس نوزاد تمام اطلاعات مربوط به کودک را ردیابی کرده و آن را به صورت کامل به یک دستگاه هوشمند ارسال می کنند. یک شخص می تواند در هر جایی از دنیا قادر به نظارت بر فعالیت خواب بچه، تنفس، میزان دمای پوست، صدا و حتی مکان بچه باشد و همه این گزارشات به صورت لحظه ای ارسال می شوند.

پارک هوشمند ماشین

پارک کردن هوشمند ماشین، ایده بسیار ساده ای است که می تواند یکی از مشکلات بزرگ در سراسر جهان را از بین ببرد. رانندگان اغلب از چرخیدن به دور خود به منظور یافتن محل مناسب و خالی برای پارک نمودن ماشین بیزار می شوند.
پارک هوشمند با به کارگیری سنسورهایی در محل پارک کردن ماشین، تیربرق ها و حتی ساختمان ها، این مشکل را حل کرده است. این سنسورها اقدام به اسکن محیط به منظور یافتن محل خالی برای پارک ماشین می کنند و اطلاعات را برای گوشی موبایل راننده ارسال می کنند.

پارک کردن هوشمند ماشین

بهبود کیفیت نوشیدنی ها

برای بالا بردن کیفیت نوشیدنی لازم است شرایطی را که انگور در آن رشد می کند را بهبود بخشید. ریاس بیگزاس منطقه ای در گالیسیا که در شمال غربی اسپانیا واقع شده است می باشد، در این منطقه مرغوب ترین انگورهای آلبارینیو پرورش داده می شود. در آنجا به صورت آزمایشی سنسورهایی را برای اندازه گیری رطوبت خاک، رطوبت برگ ها، رطوبت و دمای محیط تاکستان به کار گرفته اند. این سنسورها نتایج را به صورت لحظه ای به دستگاه های هوشمند (کامپیوتر، موبایل و...) ارسال می کنند، که نتیجه آن تولید نوشیدنی با بهترین کیفیت خواهد بود.

تشخیص زود هنگام بیماری ذات الریه در کودکان

اینترنت اشیاء با دادن اطلاعات لحظه ای درباره بیماران، کمک زیادی به دکتر ها می کند. یکی از نمونه های این کاربرد تشخیص زود هنگام بیماری ذات الریه در کودکان است که عامل اصلی مرگ و میر کودکان در کشورهای در حال توسعه است. این کار توسط دستگاه هایی که به قفسه سینه وصل می شوند و اطلاعات مهم مربوط به تنفس را جمع آوری می کنند انجام می گیرد. داده ها به وسیله الگوریتم های خاص پردازش می شوند و نتایج را به یک دستگاه هوشمند ارسال می کنند. این کار به دکترها کمک می کند تا به سرعت عمل کرده و بیماری را در همان مراحل نخست درمان کنند.

لامپ های هوشمند

شرکت فیلیپس شیوه بسیار جالبی را برای تغییر روشنایی در یک اتاق را معرفی کرده است. در حال حاضر تغییر روشنایی اتاق تنها با حرکت نوک انگشتان بر روی تلفن همراه و در هر جایی از دنیا امکان پذیر است. همواره کاربران می توانند شدت روشنایی لامپ ها را برنامه ریزی نمایند و از تغییر اتوماتیک آن لذت ببرند. همچنین می توانند لامپ ها را برای کاهش روشنایی در زمان خواب تنطیم کنند و در صورت ورود اشخاص به اتاق روشن شوند و به کاربر خبر دهند.

اینترنت اشیاء در هنر

استفاده اینترنت اشیاء در سازه های هنری یکی از جالب ترین و در عین حال غیر منتظره ترین کاربرد های آن است. چندین سازه در سراسر جهان وجود دارند که از سنسورها استفاده میکنند.
یکی از جالب ترین سازه ها در یک پارک عمومی شهر سئول واقع شده است. این سازه در ابتدا ممکن است مانند یک شکل تصادفی به نظر بیاید، اما ساکنان شهر سئول به خوبی می دانند که این یک شکل از شهر سئول و محله های آن است.
این سازه داده هایی در مورد کیفیت هوا را از سنسورهایی که در محله ها و مناطق مختلف شهر نصب شده اند دریافت می کند و محله ها و مناطقی که در آن لحظه دارای سالمترین هوا هستند را روی خود روشن می کند. این سازه توسط سوو این یانگ و دیوید بنیامین ساخته شده است.

استفاده از اینترنت اشیا در سازه های هنری

استفاده بهینه از انرژی

بهینه سازی انرژی به معنی استفاده مناسب تر و ذخیره سازی بهتر انرژی است. این موضوع را با پیاده سازی شبکه های هوشمند می توان به خوبی مدیریت کرد.
شبکه های هوشمند داده ها را به طور اتوماتیک جمع آوری می کنند و آن ها را برای بهبود شیوه به کارگیری و توزیع الکتریسته تجزیه و تحلیل می کنند. علاوه بر این، خطر خاموشی یا هرگونه قطعی انرژی به حداقل خواهد رسید. شبکه های هوشمند می توانند به بهترین شیوه نقص ها را پیدا کنند و خود اقدام به رفع آن نمایند.

مدیریت آب

مدیریت آب می تواند هم در سطح جهانی و هم در سطح محلی اجرا شود. هدف از مدیریت جهانی آب توزیع مناسب آب در سراسر جهان می باشد. این موضوع تنها در حد یک پروژه باقی مانده است که عمیقا مورد بحث است، ولی این می تواند برای رسیدن روزی که هیچکس بر روی این زمین تشنه نماند روزنه امیدی باشد.
از سوی دیگر، مدیریت محلی آب باید شامل شیوه هایی مانند نظارت بر کیفیت آب نوشیدنی، نظارت سیستم های آبیاری و حتی نظارت بر سطوح آب در حاشیه رودخانه ها و دریاچه ها باشد که همه اینها از طریق اینترنت اشیاء ممکن است.

تجزیه و تحلیل ورزشکاران

چندین شیوه برای بهره گیری از اینترنت اشیاء در ورزش وجود دارد و به نظر می رسد که شرکت IBM پیشگام استفاده از اینترنت اشیاء در این عرصه است.
نخستین کاربرد آن آگاهی از میزان کارایی ورزشکاران می باشد. با این وجود مربیان می توانند درک بهتری از بازیکنان خود و مهارت های آن ها داشته باشند. آن ها می توانند همه چیز را به صورت اندازه گیری شده ببینند و بر همین اساس عمل کنند.
کاربرد دوم اینترنت اشیاء در ورزش بیشتر مربوط به طرفداران می باشد. آگاهی طرفداران از کارایی و مهارت های ورزشکاران مورد علاقه خودشان توسط اینترنت اشیاء می تواند تجربه ای فوق العاده باشد. این موضوع بر محبوبیت رشته های ورزشی می افزاید و حتی باعث می شود شرط بندی های ورزشی جذابت تر و عادلانه تر انجام شوند.

کنترل از راه دور لوازم منزل

این مورد قبلا در سراسر جهان استفاده شده است. مردم اغلب از خاموش بودن شعله اجاق گاز خود تردید دارند. ولی با استفاده از یک اپلیکیشن که به اجاق گاز هوشمند خانه متصل است، این امکان فراهم می شود که هر وقت دوست داشتند شعله های اجاق گاز را از راه دور بررسی نمایند.
علاوه بر این، برای کنترل از راه دور درها و پنجره ها هم می توان از تلفن همراه خود استفاده کرد، البته باید درها و پنجره ها بخشی از اینترنت اشیاء باشند، با این کار سطح امنیت منزل بسیار افزایش می یابد.

نتیجه گیری:

خلاصه، اینترنت اشیاء هنوز در دوران کودکی خود قرار دارد و هر روز کاربرد جدیدی برای آن پدید می آید. شهرهای هوشمند و مزارع هوشمند به آرامی ساخته می شوند و این تنها زمانی رخ می دهد که تمام دستگاه ها به اینترنت متصل شوند. با گسترش اینترنت اشیاء مردم قطعا زندگی بهتر و آسوده تری خواهند داشت و خوشبختانه باعث می شود که اصلی ترین مشکل بشریت یعنی کمبود غذا و مسکن حل شود.

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید