معرفی 8 ربات کلاسیک معروف در دهه 80 میلادی

معرفی 8 ربات کلاسیک معروف در دهه 80 میلادی

 
دهه 1980 سال های خوبی برای طرفداران ربات بود. آن ها نمونه های واقعی در آزمایشگاه ها، طبقه های کارخانه ها و در بسیاری از موارد روی میزهای آشپزخانه و یا اطراف طبقات آشپزخانه ها بودند. نمونه هایی که در زیر به آن پرداخته می شود بهترین ربات های دهه هشتاد شناخته شده اند.

1.    Androbot Topo

Topo رباتی بسیار شگفت انگیز بود و قیمت آن هم با توجه به استانداردهای روز، خیلی گران نبود. این ربات در درجه اول برای مربیان و معلمان طراحی شده بود و از طریق Apple II قابل برنامه ریزی بود و با توجه به برنامه هایش حرکت می کرد. اما Topo به لحاظ فنی ربات نبود چراکه از محیط اطرافش آگاه نبود و در واقع هیچ سنسوری در آن تعبیه نشده بود. ولی وسیله بسیار جالبی با قابلیت برنامه ریزی بود و حتی امکان تبدیل متن به سخن نیز برای آن در نظر گرفته شده بود.


Androbot Topo 

2.    Arctec Gemini

Gemini می تواند به شما و فرزندانتان کمک کند تا در زمینه رباتیک پیشرفت کنید. می توانید از این ربات برای برنامه ریزی درس ها استفاده کنید تا فرزندانتان را در زمینه های درسی اعم از املا، روخوانی، تاریخ، موسیقی و حتی ریاضی کمک و به آن ها آموزش دهد. این مسئله که ربات بتواند صحبت کند، بسیار خوش بینانه بود اما در واقع Gemini با توجه به 3 بورد کامپوتری که داشت، ربات ساختار شکنی بود. یک بورد برای هوش، یکی برای کنترل کردن حرکات و اجنتاب از برخورد با موانع و دیگری برای پردازش متن به گفتار در نظر گرفته شده بود که نشان می داد این ربات می تواند به دستورات پاسخ دهد.

Arctec Gemini

 

3.    Big Track

اگرچه Big Track محصول سال 1979 بود اما در سال 1980 برای استفاده عمومی عرضه شد. این یک ربات قابل برنامه ریزی بود که قابلیت ذخیره 16 دستور را داشت و برای حمل و نقل قوطی های ذغال سنگ سوخته در اطراف اتاق نشیمن استفاده می شد. استفاده از آن در سال 2010 دوباره از سر گرفته شد و اکنون می توانید آن را با نام تجاری جدید خریداری کنید.

 ربات Big Track 

4.    HERO range

HERO مخفف کلمه HealthKit Educational Robot نامی برای ربات های آموزشی بود که تا اواسط دهه 1990 پشتیبانی می شد. می توانستید آن ها را آماده خریداری کنید و یا برای سرگرمی بیشتر و همچنین به صورت قابل توجهی ارزان تر(3000 دلار در مقایسه با 4500 دلار برای نمونه از پیش ساخته شده) بسته آن را تهیه کنید و اگرچه ربات های کمتر کاربردی بودند، اما درست کردن و برنامه ریزی آن ها به مقدار زیادی سرگرم کننده بود.
 

HERO range

5.    Honda E Series

سر ی E در دهه 1990 به مقدار زیاد ی توسعه یافتند و با نمونه های پی در پی هوندا گام های نزدیکی را به سمت ساخت ربات اتوماتیکی که بتواند راه برود، از پله ها بالا برود و تمام انسان ها را بکشد، برداشت. DNA سری E در نسل بعدی ربات دوست داشتنی ASIMO وجود داشت اما در واقع روند کل پروژه تا اوایل دهه 1990 مخفی بود.
 

Honda E Series

6.    Hubot

Hubot مانند تمام ربات های آن دوره شبیه به تلویزیون کوچکی بود که به سطل زباله آشپزخانه متصل است اما برخلاف آن چه در ظاهر نشان می داد قابل برنامه ریزی بود. Hubot می توانست تمام قسمت های اتاق را به یاد بسپارد و بدون برخورد به دیوار در اتاق حرکت کند. صفحه تلویزیون آن یک تلویزیون واقعی بود که می توانستید آن را برای سیستم بازی ویدیویی آتاری 2600 استفاده کنید.
 

Hubot

7.    Omnibot

Omnibot رباتی بود که ظاهر آن هم بسیار شبیه به ربات واقعی بود. آن ها دارای قسمت نوار کاست و ساعت دیجیتال بودند در نتیجه می توانستید پخش آهنگ و یا زمانبندی خاصی را برای مواقع مشخصی برنامه ریزی کنید و همچنین می توانستند اجسام کوچک را هم حمل کنند. Omnibot 2000 حتی می توانست بنوشد. به هر حال این ربات یک نقص بسیار بزرگی داشت و آن این بود که اگر کنترل از راه دور آن را گم می کردید امکان استفاده از آن را از دست می دادید.
 

Omnibot

8.    Verbot

ربات Verbot می توانست به فرمان های صوتی پاسخ دهد، دست های کوچکش را تکان دهد و با چشم های کوچکش چشمک بزند ویا حتی می توانستید با درخواست از این ربات بخواهید که لبخند بزند. بخش فوق العاده این ربات این بود که می توانستید کلمات دستوری خود را برای او ایجاد کنید. ویژگی که هرگز توسط دانش آموزان مدرسه ای مورد سوء استفاده قرار نگرفت.
 


Verbot ربات

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید