چگونه یک وب اپلیکیشن بی نقص و بی دردسر تولید کنیم؟

 

توسعه اپلیکیشن های تحت وب (web application) با اینکه مفهوم نسبتا جدیدی است ولی این اواخر بسیار مورد بحث قرار گرفته است. (حدود دو سال است که توسعه وب اپلیکیشن ها بسیار محبوب شده است) و ادعای تبدیل شدن به آینده توسعه وب را دارد! چرا؟ زیرا از یکسو ما اپلیکیشن های سنتی را که بسیار هوشمند، سریع و تاثیر پذیر هستند و در بیشتر موارد یک تجربه شخصی را به کاربر ارائه می دهد. و از سوی دیگر وبسایت هایی را داریم که بارگیری آن ها نسبتا آرام است.

اپلیکیشن های تحت وب به طور جدی در حال استفاده از تکنولوژی در حال پیشرفت هستند تا ترکیبی از هر دو حالت اپلیکیشن ها و وب سایت ها را به شما ارائه دهند. یک توازن بین اپلیکیشن های جدید و وفاداری به وب سایت ها. اپلیکیشن های تحت وب این امکان را فراهم می کنند که بدون نیاز به دانلود به کار کردن با آن ها بپردازید. در حقیقت اپلیکیشن های تحت وب به شیوه ای طراحی شده اند که در صورت نبود اینترنت و در مناطق با قابلیت اتصال ضعیف اینترنت عمل کنند.
چرا این ها را به شما می گوییم؟ همانطور که شما می دانید، دلیل پی بردن به اهمیت این موضوع این است که بیشتر شما در حال انجام و پیگیری آن هستید و قطعا می خواهید در مورد آن ها بیشتر بدانید. اگر شما قبلا اقدام به تولید یک اپلیکشن تحت وب نموده اید، حتما باید این موضوع را درک کرده باشید که توسعه اپلیکیشن های تحت وب بسیار مانند همه موضوعات تازه و انقلابی با مجموعه ای از مشکلات و چالش ها همراه است.
در این مقاله لیستی از اصلی ترین چالش های پیش روی توسعه اپلیکیشن های تحت وب را جمع آوری کرده و همواره به نکات و ترفند هایی که در این راه به شما کمک خواهند کرد اشاره می کنیم.

بی توجهی توسعه دهندگان

اپلیکیشن های تحت وب در لبه تبدیل شدن به یک موضوع جنجالی و جذاب قرار دارند. به شیوه ای که بیشتر برندهای موجود در حال پی بردن به ارزش آن هستند و بیشتر کاربران به آن رویکردی مثبت نشان داده اند. کاربران وب اپلیکیشن ها اغلب خواهان یک برنامه با طراحی ساده و بصری هستند که در عین حال بتواند جواب گوی نیازها و انتظارات آن ها باشد که این موضوع اغلب از طرف توسعه دهندگان اپلیکیشن های تحت وب نادیده گرفته می شود. متاسفانه یکی از ویژگی های اصلی کاربران بی صبری است و در صورت برآورد نکردن انتظارات آن ها توسط یک اپلیکیشن، به سادگی آن را کنار خواهد گذاشت.

کاربران وب اپلیکشین ساده می خواهند

تجربه کاربری بی نقص

تجربه کاربری موردی است که کاربران تا حد زیادی انتظار از آن را دارند و توسعه دهندگان اغلب در آن شکست می خورند. دلیل عمده آن این است که آن ها بیشتر درگیر جنبه های فنی توسعه اپلیکیشن های تحت وب هستند که باعث می شود جنبه های زیبایی سازی آن نادیده گرفته شود. اما این موضوع به کاربران ربطی ندارد. برای کاربران بسیار مهم است که با نگاه کردن به اپلیکیشن بتوانند آن را به خوبی احساس کنند به همان اندازه که به عملکرد خود اپلیکیشن اهمیت می دهند، و آن ها در رقابت های موجود کاملا بی طرف هستند و بهترین محصول را انتخاب خواهند کرد. از این رو بسیار مهم است که توسعه دهندگان اصول پایه ای طراحی را درون کد های خود ترکیب کنند.

انتخاب فریم ورک مناسب

آیا شما فکر می کنید که ترکیب کردن بهترین رابط کاربری و تجربه کاربری بی عیب و نقص تنها چالش موجود است؟ آیا شما فریم ورکی را در نظر دارید؟ یک فریم ورک عالی که با دانش از یک پلاتفرم عالی پشتیبانی می شود می تواند تاثیر مثبت بر روی کارایی اپلیکیشن های تحت وب داشته باشد. شاید همیشه این موضوع درک نشود ولی با انتخاب یک فریم مناسب از نتیجه محصول نهایی غافلگیر خواهید شد.

انتظار عملکرد عالی

کارایی اپلیکیشن های تحت وب به معنای سرعت آن ها است. سرعت بارگزاری وب اپلیکیشن ها در بالا بردن ترافیک آنلاین آن ها از اهمیت خاصی برخوردار است. همانند یک کسب و کار و یا یک برند، برای توسعه یک اپلیکیشن تحت وب سعی کنید که قبل از انجام هر کاری بر روی بهینه سازی عملکرد آن کار کنید. در هنگام توسعه یک اپلیکیشن تحت وب,، برای اطمینان از اوج کارایی اپلیکیشن لازم است که توسعه دهندگان از مشکلاتی مانند کدهای ناکارآمد و پایگاه داده غیر بهینه جلوگیری نمایند تا مانع از کار افتادن نرم افزار در مواجه با ترافیک بالا شوند.

انتظار عملکرد عالی از وب اپلیکیشن ها

پایین بودن رقابت

ایجاد یک رقابت بزرگ برای محصولات خود باعث می شود که مشتریان جدید را بدست آورید و همچنین مشتریان جدید را کنار خود نگه دارید. بهترین راه رقابت برای اپلیکیشن های تحت وب این است که بتوانید نسبت به رقبای خود از امتیازات بهتری برخوردار باشید. بالا بردن کارایی یا پهنای باند یک اپلیکیشن به رقابت شما هیچ کمکی نخواهد کرد وقتی که شما بخواهید آن را تنها بر روی یک سرور قرار بدهید. بهترین شیوه برای رقابت با اپلیکیشن های دیگر این است که نرم افزاری را طراحی کنید که قابلیت اجرا بر روی چندین سرور را داشته باشد.

تهدید امنیت

یکی از مشکلاتی که بیشتر کسب و کار ها با آن مواجه می شوند مشکلات امنیتی است. اپلیکیشن های تحت وب هم از این موضوع استثنا نیستند و با این چالش غول آسا دست و پنجه نرم می کنند. در آینده به برخی از تهدیدات جدی امنیتی که اپلیکیشن های تحت وب با آن مواجه خواهند شد اشاره خواهیم کرد. یک توسعه دهنده خوب باید میزان امنیت برنامه تحت وب در کلیه مراحل توسعه و برنامه نویسی اطمینان داشته باشد.

مشکلات امنیتی وب اپلیکیشن ها

تفکر "من همه چیز را می دانم"

این مورد قطعا یکی از بزرگترین چالش ها است. اغلب توسعه دهندگان به بهانه سرعت بخشیدن به کار و صرفه جویی در وقت از بهترین تمرین ها و آموزش ها چشم چوشی میکنند. شاید بعضی از توسعه دهندگان اصلا کدهای خود را بازبینی نکنند تا مشکلات احتمالی را رفع نمایند بدون اینکه به این موضوع پی برده باشند که کیفیت کد نویسی یک امر ضروری در توسعه اپلیکیشن های تحت وب است.

عدم داشتن تیم مناسب

در یک پروژه توسعه اپلیکشن تحت وب داشتن یک تیم عالی شما را بسیار به هدف اصلی نزدیک تر خواهد کرد. تیمی که متشکل از افرادی باشد که هر کدام در بخشی از توسعه بهترین مهارت را داشته باشد. اکثر شرکت های موفق توسعه وب این موضوع را به خوبی رعایت می کنند. با یک مثال موضوع را بیشتر آشکار می کنیم طبق یک نظر سنجی که در سال 2017 انجام شد، نشان داده شد که 55 درصد از شرکت ها اهمیت این موضوع را خوب درک کرده اند و به این شیوه عمل می نمایند. زیرا این امر تاثیر مستقیم بر روی رضایت از کارایی محصول نهایی را دارد.

نتیجه گیری

هرگاه فهمیدید که تیم شما در توسعه اپلیکیشن تحت وب با شکست مواجه شده است بهتراست همه این موارد را به خوبی بررسی نمایید تا نقطه ضعف خود را یافته و با آن مقابله نمایید. امیدواریم این مقاله به شما در جهت یافتن سوالات خود کمک کرده باشد در آینده مقاله های بیشتری را در این مورد در اختیار شما خواهیم گذاشت.

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید