تلگرام جدید یا Ton چگونه با بلاک چین غیرقابل فیلتر می شود؟

 

توجه : هدف از ارائه این مقاله تنها توضیحی در مورد فناوری "بلاک چین" و "تلگرام باز در اینترنت "(TON) است که از سوی مدیران تلگرام ارائه شده است.
چند روز پیش تلگرام به صورت رسمی اعلام کرد که "شبکه باز تلگرام" یا "Telegram Open Network"  که به اختصار TON نامیده می شود در بستر بلاک چین که بیت کوین و امثال آن بر آن بستر فعالیت می کنند، عرضه خواهد شد. تلگرام توسط این فناوری می تواند بدون اتصال به سرورهایش فعال بماند. و حالا سوال این است که آیا TON با فناوری بلاک چین رویایی شدنی است ؟ آیا واقعا تلگرام و دیگر شبکه های اجتماعی بروی این بستر می توانند اقدام به تبادلات ارز دیجیتالی کنند و نظارتی روی این تبادلات صورت نگیرد؟ آیا تلگرام بر بستر TON غیر قابل فیلتر می شود؟

استفاده از بلاک چین برای ایجاد TON

فناوری بلاک چین در تلگرام

پاول دوروف بنیانگزار تلگرام و شبکه اجتماعی پرطرفدار vk (ویکی) در روسیه چند روز پیش اعلام کرد که قرار است بزودی از  نسخه متفاوتی از تلگرام رونمایی کند که قابل انسداد و فیلتر نیست.
این در حالیست که تلگرام مدتیست به علت به توافق نرسیدن با مسوولان ایرانی فیلتر شده است که البته تاکیده شده که این محدودیت تا زمان توافق موقتی می باشد.
در حال حاضر تلگرام حدود 180 میلیون کاربر فعال دارد که به گفته تلگرام روزانه پانصد هزار عضو جدید در این شبکه اجتماعی عضو می شوند و حدود 40 میلیون از کاربران این شبکه را ایرانیان تشکیل می دهند.
قبل از فیلتر شدن تلگرام در ایران قرار بر این بود که اجازه ورود تلگرام به روند تبادلات مالی ایران داده شود به این شرط که تلگرام سرورهایش را به ایران منتقل کند که ظاهرا این اتفاق با توجه به بازگشت وی چت به ایران دیگر قرار نیست رخ بدهد.
وی چت طی این چند سال که در ایران مسدود بود توانسته سهم بسیار بزرگی از بازار تبادلات مالی در چین را به دست آورد و به این معناست که چند صد میلیون چینی برای پرداخت هزینه خریدهای روزانه خود از وی چت بهره می برند.
این دقیقا همان چیزیست که پاول دوروف برای تلگرام در نظر داشت اما حالا اوضاع تغییر کرده است. شاید تلگرام هم برای این برنامه نویس مانند وی کی شده باشد.

TON یا تلگرامی که فیلتر نمی شود چگونه کار می کند؟

ton یا تلگرام بلاک چین چیست

چندی پیش پاول دوروف با معرفی عرضه تلگرام به نام TON بر بستر بلاک چین از تلگرامی جدید صحبت کرد که فیلتر نمی شود و البته اختیار و کنترل آن نیز از دست صاحبانش خارج خواهد گشت. یعنی تلگرام وقف عموم می شود!
تلگرام جدید یا TON مخفف عبارت "Telegram Open Network" به معنای "شبکه باز اطلاعات تلگرام" است که به صورت اختصار می توان گفت که تلگرام بر بستری به نام بلاک چین عرضه خواهد شد که امثال بیت کوین روی آن بستر در حال فعالیت هستند. این پلتفرم به تلگرام کمک می کند تا بدون نیاز به اتصال به سرورهایش همچنان فعال بماند. دقیقا نکته اصلی در همین جاست.
چندی پیش در مقاله ای  به طور مفصل در مورد فناوری بلاک چین و کارکرد آن صحبت کردیم. اگر بخواهیم به طور مختصر فناوری بلاک چین را توضیح دهیم باید بگوییم که بلاک چین به نوعی پایگاه داده توزیع شده از کلیه داده های از همه تراکنش ها و یا رویدادهای دیجیتالی است که توسط اجزای تشکیل دهنده خود به گونه مشترک اجرا میشود. یعنی هر تراکنش در آن با توافق همه گره های موجود در شبکه همتا به همتا در سیستم محقق می گردد و اطلاعاتی که یک بار تایید و وارد سیستم شده است هرگز پاک نمی شود. 
پس در کل می توان گفت که بلاک چین یا زنجیره اطلاعات در یک سرور نگهدادری نمی شود و دیگر با روجوع مداوم با سرور چک نمی شود بلکه هسته اصلی نگهداری آن اطلاعات کاربران آن سیستم هستند که از اینرو باید اینگونه تشریح کنیم که تلگرام قصد دارد اطلاعات کاربران را نزد کاربران نگهداری کند که با بستن ارتباط سرور دیگر ارتباط کاربران قطع نخواهد شد.

تلگرام توسط TON چگونه غیرقابل فیلتر می شود

Your browser doesn't support video.
Please download the file: video/mp4

اگر تلگرام جدید یا TON بر بستر بلاک چین ارائه شود خود دارای نکات بسیار زیادی می باشد. از جمله این موارد می توان به این نکته اشاره کرد که کنترل تلگرام از آن پس از دست مدیران تلگرام خارج می شود. بلاک چین مانع دخل و تصرف و حذف اطلاعات به سادگی می شود. بنابراین دیگر تلگرام کاملا آزاد شده و خط و خطوط قرمزی نمی توان برای آن تعریف کرد.
همچینین با ورود TON و گرایش کاربران به آن کمی به ضرر ایرانیان خواهد بود. زیرا هزینه اینترنت در کشورهایی که نرخ اینترنت با توجه به حجم مصرفی کاربران محاسبه می گردد، مسلما برای ایرانیان که بخش بزرگی از کاربران این شبکه را تشکیل می دهند نیز افزایش خواهد یافت. زیرا بلاک چین مدام بین کاربران برای صحت سنجی و انتشار مطالب ارتباط برقرار می کند که این خود نیز سبب افزایش حجم مصرفی اینترنت نیز خواهد شد.
همچینین باید به این مورد نیز توجه داشته باشید که امکاناتی چون تماس تلفنی رایگان که یکی از ویژگی های تلگرام است و از هنگام ورود نیز در کشور ما مسدود شد خود نیز آراد شده و استفاده از آن هزینه های بیشتری را برای مشترکان به وجود خواهد آورد.
نکته مهم دیگر نیز استفاده از ارزهای دیجیتال و تبادلات مالی خاص بر بستر TON می باشد که به دلیل استفاده از فناوری بلاک چین انسداد آن غیرممکن است که مسلما مورد استقبال ایرانیان نیز قرار خواهد گرفت. 

 

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید