بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع یادگیری کدام است؟

بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع کدام است ؟

مهارت های برنامه نویسی درخواست بالایی دارند. کارفرمایان به دنبال متقاضیان کار با مهارت های برنامه نویسی هستند و کسانی که می توانند برنامه نویسی کنند، درآمد های بالاتری دارند. یادگیری زبان برنامه نویسی همچنین می تواند به متقاضیان کار کمک کند تا در زمینه ی شغل های پرتقاضا و تازه ای مثل مهندسی نرم افزار یا توسعه ی وب وارد شوند. اما اغلب اشخاص تازه کار نمی دانند از کجا باید شروع کنند؟ بنابراین سوال این است که بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع یادگیری کدام است؟
قبل از این که نگاهی به اولین زبان های محبوب برنامه نویسی داشته باشیم، از خودتان چند سوال بپرسید. چرا می خواهید یک زبان برنامه نویسی یاد بگیرید؟ اهداف شغلی شما چه هستند؟ و این که به محض یادگیری برنامه نویسی چه کاری میخواهید انجام دهید؟ در این مقاله، می خواهیم تعدادی از بهترین و اولین زبان های برنامه نویسی برای افراد مختلف و بر اساس علایق و اهداف شغلی شان بررسی کنیم. 
انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع یادگیری بستگی به این دارد که چرا شما می خواهید برنامه نویسی یاد بگیرید. آیا رویای شما این است که یک متخصص علوم داده شوید؟ دراین صورت زبان جاوا اسکریپت برای شما مناسب نیست، چون زبان مربوط به وب است.

اهداف یادگیری برنامه نویسی  برای شما چه چیزی است ؟
زمانی که در حال تصمیم گیری هستید، باید بدانید دو دسته برای زبان های برنامه نویسی وجود دارند: زبان های برنامه نویسی سطح بالا و سطح پایین. زبان های سطح پایین به ماشین نزدیک ترند که به معنای صفر و یک است. این زبان ها برای یادگیری سخت تر از زبان های سطح بالا هستند که  شبیه زبان انگلیسی خوانده می شوند. 
به عنوان یک تازه کار، می خواهید با یک زبان برنامه نویسی سطح بالا کار کنید و از زبان های سطح پایین دوری می کنید. این زبان ها برای خواندن سخت تر هستند و برای تازه کارها مشکل است که آنها را شروع کنند. به همین خاطر است که شما در این لیست هیچ کدام از زبان های برنامه نویسی محبوب سطح پایین مثل‍ C یا C++ را نمی بینید که به عنوان زبان برنامه نویسی برای شروع معرفی شده باشند.
نکته ی آخر. فرض شده که شما با حوزه های محبوب برنامه نویسی تاحدودی آشنا هستید (توسعه ی وب، توسعه ی اپلکیشن و...)
اجازه بدهید انتخاب هایمان را برای بهترین زبان های برنامه نویسی برای تازه کاران بررسی کنیم.

بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع یادگیری

1- پایتون (Python)

به طور کلی، زبان پایتون انتخاب برتر ما برای بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع یادگیری است. یک دلیل این است که پایتون در حال حاضر سریع ترین زبان درحال رشد در دنیاست.
 سرعت رشد پایتون در دنیا
همانطور که در نمودار بالا می بینید پایتون با سرعت بالایی در حال رشد است.
همچنین پایتون یکی از انعطاف پذیر ترین زبان هاست از آنجا که برای توسعه ی وب، علم داده، یادگیری ماشین و غیره کاربرد دارد. 
پایتون همچنین در زمینه های الکترونیک، رسانه و سرمایه گذاری محبوب است. در واقع، پایتون صنایعی مثل سرمایه گذاری و تکنولو‍‍‍‍ژی سرمایه گذاری را تحت تسلط دارد. بنا به گزارش HackerRank، استخدام کنندگان Fin Tech  دو برابر بیشتردنبال مهارت های پایتون نسبت به جاوا هستند.
پایتون با سرعت و عملکرد الگوریتمش "پادشاه برنامه نویسی ریاضیاتی" نامیده می شود. همچنین محبوب ترین زبان برای آنالیز داده ها و یادگیری ماشین است که باعث شده جایگاه خوبی در موج جدید تکنولوژی هوش مصنوعی را بدست بیاورد. 
همچنین کالج ها و دانشگاه ها پایتون را به عنوان یک زبان برنامه نویسی کلیدی می شناسند. در سال 2014، پایتون جایگزین زبان جاوا به عنوان محبوب ترین زبان برنامه نویسی مقدماتی آموخته شده در دانشگاه ها شده است.
یکی از نقاط ضعف پایتون این است که نمیتواند برای توسعه ی Front-End استفاده شود. بنابراین اگر مطمئن هستید که میخواهید توسعه دهنده ی Front-End برای موبایل یا وب باشید، باید زبان دیگری را که در این لیست معرفی خواهد شد برای شروع یادگیری در نظر بگیرید.

2- جاوا اسکریپت

این زبان تنها زبانیست که به اندازه ی پایتون برای شروع برنامه نویسی برای تازه کارها توصیه شده است. یکی ازدلایل اصلی، FreeCampCode است که یک دوره ی آنلاین است که توسعه ی وب را آموزش می دهد. آنها یک وبلاگ محبوب دارند که در آن جاوااسکریپت را به عنوان اولین زبان برای شروع یادگیری معرفی می کنند. 
قبل تر این بحث مطرح بود که جاوااسکریپت بهترین زبان برای شروع یادگیری است چون محبوب ترین زبان برنامه نویسی در دنیا بود. (بر اساس سایت
StackOverflow) این موضوع در سال 2017 درست بود، اما در سال 2018، StackOverFlow پایتون را به عنوان محبوب ترین زبان برنامه نویسی در دنیا رتبه بندی کرد.
اما رشد جاوااسکریپت همچنان چشمگیر است و چون از زبان جست و جوگرهای وب است قابل پیش بینی نیز است که در آینده تقاضا برای آن همچنان بالا باشد. همچنین چون جاوااسکریپت زبان برنامه نویسی سطح بالا است، انتخاب خوبی برای شروع یادگیری برنامه نویسی است.
گفته می شود جاوااسکریپت چند نقطه ضعف دارد. اولین نقطه ضعف این است بسیاری از برنامه نویسان آن را زبان خیلی خوبی در نظر نمی گیرند. حتی کتاب معروفی به نام  JavaScript:The Good Parts است که آموزش می دهد چگونه از جنبه های ناخوشایند این زبان اجتناب کنید.
نقطه ضعف دیگر این زبان این است که بیشتر برای توسعه ی وب استفاده می شود. بنابراین اگر مطمئن نیستید که می خواهید یک توسعه دهنده ی وب شوید، ممکن است این زبان انتخاب خوبی برای شما نباشد. اما اگر با قطعیت می دانید که می خواهید در زمینه ی توسعه ی وب کار کنید، می توانید جاوااسکریپت را به عنوان زبان مناسب برای شروع در نظر بگیرید.

3- سوئیفت (Swift)

سوئیفت زبان سطح بالایی است که توسط Apple به وجود آمده است تا به اپلیکیشن ها در پلت فرم های خود قدرت بدهد. 
Apple از مسیر خود خارج شد (منظور سیستم عامل غیرقابل نفوذ ios است) تا سوئیفت را برای برنامه نویسان تازه کار آسانتر و جذاب تر کند. ویژگی ای را که Apple به عنوان "اپلیکیشن انقلابی برای iPod که یادگیری زبان سوئیفت را سرگرم کننده و تعاملی می کند " توصیف کرده است و آن را PlayGround های سوئیفت نامیده اند، به وجود آمده است. این ویژگی به هیچ دانش کدنویسی نیاز ندارد و برای همین مناسب دانش آموزان است تا برنامه نویسی را شروع کنند. 

سوئیفت امتحان خود را پس داده و کارکردن با آن لذت بخش است. تنها نقطه ضعف آن، این است که  فقط برای ساختن اپلیکیشن های موبایل و در پلت فرم های Apple کار می کند. بنابراین اگر قصد دارید با سوئیفت کار کنید، مطمئن باشید که می خواهید شغلی در این زمینه داشته باشید. 
اگر اطمینان دارید که می خواهید توسعه دهنده ی موبایل باشید، یادگیری زبان برنامه نویسی سوئیفت در ابتدا گزینه ی بسیار خوبی خواهد بود. اما اگر هنوز مطمئن نیستید می خواهید در چه زمینه ی برنامه نویس متمرکز شوید، یادگیری را با زبان دیگری شروع کنید تا شما را به توسعه دهنده ی موبایل بودن محدود نکند.

4- جاوا

آگاه باشید که یادگیری زبان جاوا به طور قابل ملاحظه ای چالش برانگیزتر از دیگر زبان های معرفی شده در این لیست است. یادگیری زبان جاوا را با این دیدگاه به عنوان اولین گزینه برای شروع یادگیری انتخاب کنید که از سخت بودن آن نسبت به زبان های دیگر معرفی شده مطلع هستید. 
با دانستن این موضوع، اگر آماده ی پذیرفتن چالش هستید جاوا چیزهای زیادی دارد که به دنبال آن بروید. به دلیل این که شاخص TIOBE، که محبوب ترین زبانهای برنامه نویسی را در دنیا معرفی می کند، همیشه جاوا را در صدر فهرست خود قرار می دهد و به همین خاطر جاوا یکی از محبوب ترین و پر استفاده ترین زبا نهای برنامه نویسی در دنیاست.
کمپانی های در سطح سازمانی مثل Google، Uber و eBay وابسته به زبان برنامه نویسی هستند. جاوا همچنین به عنوان پرتقاضا ترین زبان برنامه نویسی در نظرسنجی HackerRank از سه هزار چالش مصاحبه ی برنامه نویسی رتبه بندی شده است. به عنوان یک برنامه نویس جاوا، شما قادر خواهید بود درحوزه های مختلفی مثل بازی سازی، وب و صنعت اپلیکیشن موبایل کار کنید. 
این زبان همچنین برای حوزه ی داده های بزرگ نیز انتخاب محبوبی است. و تنها زبانی است که روی پلت فرم اندروید کار می کند. از آنجا که 85% تلفن های هوشمند از اندروید استفاده می کنند جاوا  در حال حاضر و در آینده زبان پرتقاضایی خواهد ماند.

حالا کدام زبان را به عنوان اولین زبان در ابتدا  یاد بگیریم؟

بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع، بستگی به اهداف شما و و اینکه چه چیزی را می خواهید خلق کنید بستگی دارد. اگر مطمئن نیستید که در چه حوزه ای می خواهید کار کنید، ممکن است بخواهید با پایتون شروع کنید. اگر میدانید که می خواهید یک توسعه دهنده ی وب باشید جاوااسکریپت برای شروع مناسب خواهد بود. و اگر می خواهید توسعه دهنده ی موبایل باشید باید سوئیفت را به عنوان اولین گزینه ی یادگیری در نظر بگیرید. اما اگر به دنبال چالش هستید جاوا برای شما مناسب خواهد بود. 
 

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

4 سال پیش

مسلم صفری

asp.net core هم یک زبان خوب و کاربردی و cross platform هست که برای برنامه نویسی وب گزینه بسیار مناسبی هست.

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید