6 اپلیکیشن و پلاگین برای تمرکز بیشتر هنگام دورکاری در خانه

بسیاری از ما با توجه به شغلمان این فرصت را داریم تا در این روزها که به علت شیوع ویروس کرونا باید در خانه بمانیم بتوانیم با کمک کامپیوتر کارهایمان را انجام بدهیم و به اصطلاح دورکاری کنیم.این موضوع شاید ابتدا خیلی جذاب و هیجان انگیز به نظر برسد،(چون بیشتر ما در خانه احساس بهتر و آزادی بیشتری نسبت به محیط کار داریم و بنابراین می توانیم کارایی بیشتری داشته باشیم.)اما حقیقت می تواند چیز دیگری باشد.مثلا هنگامی که در خانه هستیم تمرکزمان را به خاطر عوامل محیطی به راحتی از دست بدهیم و نبود دیسیپلین محیط کاری ما را کند و تنبل کند.مانند تمام مشکلات دیگر، برای این مشکل هم اپلیکیشن های متعددی طراحی شده است که در ادامه به  معرفی تعدادی از بهترین های آنها می پردازیم.

 Forest

این اپلیکیشن در   App Store و  Google Play Store  در دسترس است.هدف اپلیکیشن این است که در حالی که باید روی کارتان متمرکز بمانید باید درخت بکارید البته نه درخت واقعی!هر چه در مدتی که اپلیکیشن را باز کرده اید بیشتر متمرکز کارتان باشید،تعداد درختان بیشتری به وجود می آید.اما اگر تمرکزتان به هم بخورد و اپلیکیشن را ترک کنید درخت ها خشک می شوند.هرچه به استفاده کردن از اپلیکیشن بیشتر ادامه دهید انواع مختلف درخت ها در اختیار شما قرار خواهند گرفت و امتیاز بیشتری خواهید گرفت که  باعث می شود بتوانید یک جنگل کوچک شخصی برای خودتان درست کنید.همچنین اگر نیاز به یک عامل خارجی برای انجام کارهایتان دارید،می توانید از وی‍ژگی امکان همکاری در اپلیکیشن استفاده کنید و با دوستانتان درخت بکارید.چنانچه یکی از شما تمرکزش را از دست بدهد و اپلیکیشن را ترک کند، علاوه بر درختان خودش درختان دوستانش هم از بین خواهد رفت و همین موضوع باعث می شود بهتر روی کارتان تمرکز کنید. بنابراین می توانید به چشم یک کار گروهی به آن نگاه کنید.  Forest  همچنین به صورت یک پلاگین در مرورگر کروم در دسترس است.می توانید سایت هایی را که به شدت تمرکزتان را به هم می زنند(مثل  Twitter و  آنهایی که خودتان بهتر می دانید.)در بلک لیست قرار دهید و سایت هایی را که برای کارتان به آن نیاز دارید در لیست سفید قرار بدهید.
حالا به کاشتن درخت های کوچکتان ادامه بدهید اما لطفا برای جواب دادن به یک س ام اس آنها را از بین نبرید.اپلیکیشن می تواند منتظر شما بماند.

 Hocus Focus

 اگر شما هم جزو کسانی هستید که همزمان بیشتر از ده تب را در مرورگرتان باز نگه می دارید،این اپلیکیشن برای شما مانند یک کابوس خواهد بود.اما در عین حال ذهن آشفته ی شما می تواند از آن بهره مند شود.
این اپلیکیشن پنجره هایی را که برای یک بازه ی زمانی معین غیرفعال هستند،پنهان می کند.بنابراین فقط می توانید یک پنجره را نمایش بدهید.با این روش شما برای انجام کارهای مختلف مدام از این پنجره به آن پنجره نمی روید.شما می توانید برای هر اپلیکیشنی که روی کامپیوتر شما نصب شده است مثل  Spotify و   Instagram و ... محدودیت های زمانی تعریف کنید تا در زمانی که از آنها استفاده نمی کنید ناپدید شوند.
همچنین می توانید با توجه به کاری که انجام می دهید آن را سفارشی سازی کنید.به این ترتیب می توانید پروفایلهای مختلف را تنظیم کنید تا  Hocus Focus را بسته به این که در حال انجام چه کاری هستید به راه بیندازد تا اپلیکیشن های دیگر را از دید شما پنهان کند.
به عنوان مثال،اگر نمی خواهید کانال های مختلف   Slack صفحه نمایش شما را زمانی که مشغول ویرایش تصاویر و ویدیوها هستید بمباران کنند،اپلیکیشن  Slackزمانی که تشخیص بدهد شما در محیط   Adobe هستید،پنهان می شود.
این اپلیکیشن فقط برای   Mac OS در دسترس است،اما می توانید روی مرورگرهای   Safari  و  Chrome  هم از آن استفاده کنید.

Mindful Browsing

باید بپذیریم که ما در دوره ی زمانی آشفته ای زندگی می کنیم.
لحظه ای شما صفحه ای مربوط به کارتان را پر می کنید و یک دقیقه بعد به مدت یک ساعت در توییتر هستید و  از این خبر به آن خبر می روید  تا بفهمید در دنیا چه خبر است که باعث می شود شما در معرض یک حمله ی ترس وحشتناک قرار بگیرید.
 Mindful Browsing پلاگینی است که مختص کروم ساخته شده است و با نمایش دادن تصاویر آرامش بخشی مثل اقیانوس،درختان یا غروب خورشید.چنین صفحات سایتی را متوقف می کند.
تنظیم آن بسیار آسان است:می توانید نام سایت هایی را که می خواهید وقت کم تری درآنها صرف کنید را وارد کنید (مثل فیسبوک،اینستاگرام و ...)و این که ترجیح می دهید به جای وقت گذراندن در آن سایتها چه کارهای دیگری را انجام دهید.کارهایی مثل:قدم زدن،کشیدن تعدادی نفس عمیق،به هم کوبیدن لپ تاپتان و از پنجره بیرون انداختن آن و یا یک گریه ی درست و حسابی!(می توانید گزینه های مختلفی را تعریف کنید.)هنگام انتخاب این سایتهای ممنوعه اپلیکیشن همراه با تصویری آرامش بخش در پس زمینه از شما می پرسد که آیا می خواهید در این سایت باشید یا در عوض پنج نفس عمیق بکشید.می توانید انتخاب کنید که ده دقیقه ی دیگر درسایت ممنوعه بمانید یا گزینه ی دیگر را کلیک کنید و به زجر دادن خودتان با  انتخاب  پیشنهادی که هنگام تنظیم اولیه ی وی‍‍ژگی ها برای خودتان انتخاب کرده اید(مثلا تنفس عمیق یا مدیتیشن) ادامه بدهید.
اگر با خودتان صادق باشید می بینید که همه ی ما به این اپلیکیشن نیاز داریم.

Freedom
 

این اپلیکیشن روی   iOS  و  Android هم علاوه بر   Mac و ویندوز در دسترس است و شما می توانید تنظیماتتان را روی تمام دستگاه هایتان ست کنید تا زمانی که از کامپیوتر به لپ تاپتان می روید مشکلی نداشته باشید.
محدودیتی در تعداد سایت ها و اپلیکیشن هایی که می توانید بلاک کنید وجود ندارد.اگر مردد هستید می توانید از یک لیست از پیش آماده شده استفاده کنید.همچنین آپشنی وجود دارد تا زمانبندی کنید دقیقا چه زمانی می خواهید آنها بلاک باشند.مثلا در طی روزهای هفته از ساعت 5 تا 9. 
اگر شجاعت لازم را دارید، می توانید ویژگی"  Block The Internet "  را انتخاب کنید تا شما را به معنای واقعی کلمه از دسترسی به دنیای وب دور نگه دارد.بنابراین امکان چرخیدن در سایت هایی مشابه با آن چه بلاک کرده اید،دیگر برایتان وجود نخواهد داشت.
متاسفانه این اپلیکیشن رایگان نیست و تنها هفت صفحه ی رایگان در اختیار شما خواهد گذاشت.

 Motion

پلاگینی دیگر از کروم  است که به شما وقتی سراغ سایت های متفرقه می روید، به شما تذکر می دهد.هنگامی که پنجره ی پاپ آپ ظاهر می شود، می توانید   tab مربوط به آن سایت را ببندید یا برای یک دقیقه (شروع به شمارش معکوس می کند.)در آن سایت بمانید.شما همچنین توانایی این را خواهید داشت تا زمان بیشتری را در صورت نیاز در اختیار داشته باشید.
این اپلیکیشن برای کسانی که نیاز به دسترسی به اپلیکیشن هایی که آنها را متفرقه تعریف کرده اند دارند، گزینه ی مناسبی است.با این روش شما می توانید به سایت های متفرقه ای که حواستان را از انجام کارتان منحرف می کنند،به طور کنترل شده ای دسترسی داشته باشید.
اگر این کار کافی نباشد،شما می توانید برای خودتان بازه هایی زمانی برای تمرکز تعریف کنید.جایی که می توانید برای انجام تکالیف ،مدت زمان مشخصی را  تعریف کنید تا روی هرصفحه ای که باز می کنید تعریف شود تا وقتی که مدت زمان تعریف شده تمام شود.به عنوان یک یادآور، مدام به شما تذکر داده می شود تا روی کاری که قرار است انجام دهید، متمرکز شوید.
 Motion همچنین گزارشی از فعالیت های روز قبلتان به شما می دهد.اگر سایتی هست که شما بیش از مدت زمان تعریف شده در آن وقت گذرانده اید،می توانید آن را به عنوان سایتی که حواس شما را پرت می کند تعریف کنید تا کمک کند زمانی را که هر روز در آن سپری می کنید،کاهش پیدا کند.

Focus Keeper-Pomodoro timer

 زمانی که در خانه کار می کنید،عدم اتصال به اینترنت امکان پذیر نیست.گاهی کار کردن تمام وقت شما را در خانه می گیرد و هیچ زمانی برای استراحت نمی گذارد.
این اپلیکیشن روی   Android  و  iOS در دسترس است و طراحی شده است تا بر خلاف اپلیکیشن های قبلی به شما کمک کند تا بیش از حد کارنکنید، نه این که دسترسی شما را به سایت ها و اپلیکیشن های مختلف محدود کند.این اپلیکیشن مدت زمان های کاری مفیدتان را محاسبه کرده و به شما استراحت می دهد.
زمانی که شما تکلیفی را برای انجام دادن دارید،تایمر را روی 25دقیقه تنظیم می کنید و زمانی که این مدت زمان گذشت به شما یک زمان استراحت 5دقیقه ای پاداش داده خواهد شد.در این مدت زمان پنج دقیقه ای می توانید هرکاری را که میخواهید انجام دهید.( مثل سر زدن به سایتهایی که حواس شما را پرت می کنند.)اگر چهار مدت زمانی تعیین شده را با موفقیت به اتمام برسانید،می توانید حتی مدت زمان های استراحت طولانی تر 25تا سی دقیقه ای هم داشته باشید.
این اپلیکیشن هم قابل سفارشی شدن است و می توانید زمان های کاری طولانی و استراحت های طولانی تر برای خودتان تعریف کنید.به هرحال،این اپلیکیشن به شما کمک می کند تا عادت کنید کارها را در مدت زمان معین انجام داده و زمان های استراحت مناسبی را هم برای خود در نظر بگیرید.

 

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید