معرفی کیتی بومن

معرفی کیتی بومن

پس از انتشار نخستین تصویر از سیاهچاله، نام خانم جوانی در دنیا مطرح شد. کیتی بومن، دانمشند 29 ساله ای است که با طراحی الگوریتمی برای تبدیل داده های دریافتی از تلسکوپ ها، به تولید تصویری که همه دیده ایم کمک کرد.
نخستین عکس از سیاهچاله که در تاریخ 10 آوریل 2019 منتشر شد، نشان دهنده پدیده ای است که در حدود 100 میلیون تریلیون کیلومتر دورتر از زمین است. در همان تاریخ انتشار تصویر سیاهچاله، عکسی از کیتی بومن منتشر شد که در کنار لپتاپش منتظر نمایش اولین تصویر سیاهچاله بود. او در زیر عکس خود در فیسبوک نوشت:" ناباورانه منتظرم اولین تصویری که از سیاهچاله درست کرده ام آماده شود". تصویر منتشر شده از سیاهچاله در واقع تصویری حاصل پردازش داده های تلسکوپ توسط الگوریتم کیتی بومن است. کیتی بومن اظهار داشته است که برای رسیدن به این عکس از نظر آب و هوایی و خیلی نقاط دیگر شانس آورده اند.

عکس سیاه چاله
 همزمان با انتشار نام کیتی بومن، دو نهاد آموزشی شرکت کننده در این پروژه، ام آی تی و اسمیتسون، شروع به تمجید از او در رسانه های اجتماعی کردند. اما او اظهار داشته است که " کسی به تنهایی قادر به انجام این کار نبود و برای رسیدن به این عکس افراد بیشماری با تخصص های مختلف تلاش کرده اند." به طور کلی بیش از 200 دانشمند در این پروژه مشارکت داشته اند و با استفاده از هشت تلسکوپ که در نقاط مختلف جهان قرار داشته اند این تصویر به دست آمده است.
کیتی بومن که در موسسه فناوری ماساچوست دانشجو بود، حدود 3 سال زمان صرف کرد تا الگوریتمی را بنویسد که داده های تلسکوپ را به عکس تبدیل کند. او اکنون استادیار موسسه فناوری کالیفرنیا است. سرپرستی این پروژه را کیتی بومن بر عهده داشت و در این پروژه و تکمیل این الگوریتم محققان دیگری شامل آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی ام آی تی، مرکز اختر فیزیک هاروارد و رصد خانه هیستک ام آی تی نیز نقش داشتند.

کیتی بومن دقیقا چه کار کرد؟

در واقع او به کمک همکارانش الگوریتمی را نوشت تا داده های دریافتی از تلسکوپ ها را به تصویری قابل درک برای انسان تبدیل کند. هیچ تلسکوپی به تنهایی نمی تواند سیاهچاله را رصد کند، بنابر این برای این امر، هشت تلسکوپ با کمک تکنیک اینتروفرومتری سیاهچاله را رصد کردند. داده های جمع آوری شده از این تلسکوپ ها روی صدها هارد درایو ذخیره شدند ، سپس هاردها را به مرکز پردازش در بوستون و بن فرستادند.
 کیتی بومن
به گفته متخصصان، روشی که کیتی بومن برای پردازش این داده ها به کار گرفته، در واقع سعی کرده است با مفروضات متفاوت تصویری از این داده ها بسازد. در نهایت 4 تیم مختلف نتیجه کار او را بررسی کرده اند تا مطمئن شوند خطایی در کار او وجود نداشته است.