پیش بینی صاعقه با هوش مصنوعی توسط یک ایرانی

پیش بینی صاعقه با هوش مصنوعی توسط یک ایرانی

پیش بینی صاعقه با هوش مصنوعی به گفته محققان تا به امروز صاعقه پیش بینی نشده ترین پدیده در طبیعت به حساب می‌آید. اما یک محقق ایرانی نوعی سیستم هوش مصنوعی ابداع کرده که می‌تواند زمان وقوع حادثه را با ۸۰ درصد صحت پیش‌بینی کند امیرحسین مستجابی دانشجوی دکترا در دانشگاه EPFL لوزان سیستم هوش مصنوعی ابداع کرده است که اطلاعات هواشناسی و هوش مصنوعی را ترکیب می‌کند و ۱۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از وقوع حادثه صاعقه زمان و مکان آن را با دقت ۸۰ درصد پیش‌بینی می‌کند.

این فناوری در حقیقت نمونه اولیه یک سیستم هشدار است که از تاثیر های صاعقه بر زیربناهای حیاتی و تجهیزات حساس جلوگیری می کند. به گفته محققان این سیستم می تواند مکان وقوع صاعقه را تا شعاع ۱۸ مایلی مشخص کند.

مستجابی در این باره می گوید: " سیستم های فعلی کند و پیچیده اند. همچنین آنها نیازمند اطلاعات گرانبهایی هستند که از طریق رادارها یا ماهواره ها جمع آوری می شوند. اما روش موثر اطلاعاتی استفاده می‌کند که در ایستگاه های آب و هواشناسی جمع آوری می شوند و این به آن معناست که میتوان در مناطق دور افتاده که دسترسی به رادار و ماهواره ندارند نیز از این سیستم استفاده کرد."

محققان در این روش از یک الگوریتم یادگیری ماشین استفاده کردند که برای شناسایی شرایط آب و هوایی منتها به صاعقه ساخته شده بود. این الگوریتم فشار اتمسفر دمای هوا رطوبت و سرعت باد را می‌سنجد. این تحقیق در نشریه نیچر منتشر شده است.

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید