مچبند های هوشمند به تشخیص بیماری های قلب کمک می کند

مچبند های هوشمند به تشخیص بیماری های قلب کمک می کند


 
اگرچه دستبند های هوشمند جز گجت های محبوب برای نظارت بر فعالیت های قلب از جمله ضربان قلب هستند، اما اغلب آن ها آنقدر کامل نیستند که بتوانند اطلاعات دقیق و ویژه ای درباره مشکلات بالقوه سلامتی فرد ارائه دهند. تعدادی از محققان از دانشکده لیتوانی، در حال توسعه یک مچ بند هوشمند هستند که می تواند فیبریلاسیون دهلیزی را گزارش دهد. بی نظمی در تپش قلب شرایطی را به وجود می آورد که در صورت عدم درمان به موقع آن می تواند منجر به عوارض جدی و یا حتی سکته، لخته شدن خون و مرگ شود.
بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط دولت ایلات متحده، فیبریلاسیون دهلیزی شایع ترین نوع آریتمی قلبی است. تقریبا 9 درصد از افراد 65 سال به بالا به فیبریلاسیون دهلیزی مبتلا هستند. از آن جایی که جامعه به سمت پیری پیش می رود تخمین زده می شود این آمار در جمعیت جهانی و در طی 30 سال آینده به میزان 3 برابر افزایش پیدا کند.
در ابتدای بیماری آریتمی، ممکن است بیماری کوتاه باشد و در صورت پیگیری به طور کامل برطرف شود. اما در صورت عدم درمان می تواند باعث ایجاد عوارض جدی مانند سکته مغزی شود.
فیبریلاسیون دهلیزی اغلب پس از حمله قلبی ایجاد می شود بنابراین بیمار نیاز به مراقبت و توجه خاص پزشکی دارند تا عوارض های آن ضربه ای به سلامتی آن ها وارد نکند. اما مشکل عمداه ای که وجود دارد این است که بعد از خروج آن ها از بیمارستان فقط چندبار معاینه می شوند. دکتر Vaidotas Marozas می گوید: دستگاه های غیر تهاجمی که به صورت مچ بند هستند به صورت مستمر بیمار را نظارت می کنند و راه حلی فوق العاده برای بررسی وضعیت سلامت افرادی است که در بالاترین ریسک سلامتی قرار دارند.
 

مچ بند های هوشمند برای تشخیص بیماری های قلبی


گروهی از محققان KTU BEI به رهبری دکتر Marozas در حال توسعه یک سیستم چند سنسوری هستند که بر روی مچ دست بسته می شود. این دستگاه از دو روش استفاده می کند. یکی
photoplethysmographic (PPG) برای نظارت مداوم و electrocardiographic (ECG) برای دریافت سیگنال های کنترلی. هنگامی که سنسور PPG فعالیت قلب مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی را ثبت می کند، دستگاه به آرامی می لرزد و از بیمار می خواهد با دست دیگر مچ بند را لمس کند تا یک سیگنال ECG را ثبت کند.
دکتر Mrozas می گوید: ما در حال توسعه فناوری هایی هستیم که برای پزشکی عمومی و همچنین در آینده مورد نیاز است. برای مثال با توجه به شیوع این بیماری، تمامی افراد بالای 65 سال باید برای تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی مورد بررسی قرار بگیرند. با این وجود آریتمی تنها در صورتی که شدید باشد قابل تشخیص است و در واقع در مراحل اولیه آن حتی در صورت بررسی های مداوم، تشخیص داده نخواهد شد. در نتیجه در ابتدای بیماری که فقط گاهی بی نظمی ضربان قلب اتفاق می افتد، این تکنولوژی می تواند بسیار مفید واقع شود.
او اطمینان می دهد که علی رغم تکنولوژی و الگوریتم های پیچیده، استفاده از این مچ بند بسیار آسان است. هدف این مچ بند افراد سالخورده هستند و در حال حاضر تیم ما در حال افزودن قابلیت های بیشتری به این فناوری است. 
 

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید