معرفی نرم افزار شگفت انگیز Seeing AI برای افراد نابینا

معرفی نرم افزار شگفت انگیز Seeing AI برای افراد نابینا

وبلاگی در مایکروسافت مختص کسانی است که از به تکنولوژی علاقه دارند و یا برای آن ها سود آور است. وبلاگ دسترسی مایکروسافت در این ماه خبری را با نام seeing AI برای مخاطبان خود منتشر کرد.
Seeing AI یک برنامه برای کسانی است ک با مشکلات بینایی مواجه هستند. این پروژه تحقیقاتی توانایی AI برای توصیف افراد، متون و اشیا را نشان می دهد. همانطور که از نام این برنامه پیداست، مخاطبان هدف این برنامه افراد نابینا و یا کم بینا هستند. تمرکز مایکروسافت بر این است تا به مخاطب کمک کند با استفاده از دوربین گوشی هوشمند خود، دنیای پیرامون خود را بهتر درک کنند که به آن talking camera یا دوربین سخنگو می گویند.

آیا واقعا این برنامه می تواند کمک کننده باشد؟

 این وبلاگ گفته است که در حال حاضر مردم برای انجام کارهای روزمره خود به طور مستقل، از این برنامه استفاده می کنند. از سال 2017 که این برنامه عرضه شده است، مردم برای انجام کارهای بسیاری از آن کمک گرفته اند. Ben Lovejoy از خوانندگان 9to5Mac گفته است که از زمان راه اندازی این برنامه در آیفون و با آپدیت هایی که داشته است، قابلیت شناسایی رنگ ها، تشخیص یادداشت های بانکی در 4 زبان مختلف، آشکارساز نور و قابلیت تشخیص دست خط ها به آن اضافه شده است.
 نرم افزار کمک به افراد نابینا

چگونه این برنامه به افراد نابینا کمک می کند؟

 افراد نابینا یا کم بینا می توانند به کمک این برنامه نوشته ها ، منوی رستوران ها، آدرس های خیابانی ، دست نوشته ها را بخوانند و محصولات را از طریق بارکد خوان تشخیص دهند. واضح است که seeing AI به عنوان یک نرم افزار حمایتی، قابلیت شناسایی محصولات و اشیا را دارد.
در 12 مارچ این وبلاگ ویژگی های بیشتری را نیز ارائه داد و سه عنصر جدید را معرفی کردند. پشتیبان های محلی آیپد، جست و جوی عکس ها با استفاده از صفحه لمسی و بهبود کانال برای دسترسی راحت تر.
استفاده از صفحه لمسی برای جست و جوی تصاویر جالب است. می توانید با ضربه زدن به یک تصویر در صفحه توضیحات و مشخصات آن عکس را بشنوید. این فرآیند در هنگام جست و جو در بین عکس ها، عکس های داخل برنامه و برنامه های دیگر و یا کانال آن قابل اجرا است. با حرکت دادن انگشت خود در صفحه می توانید متوجه شوید که مکان عکس کجا است.
نرم افزار جست و جوی تصاویر برای افراد نابینا 

منظور از کانال چیست؟

  این کانال ها در واقع کانال های ناوبری هستند که با تکنولوژی های دیگری همراه اند. این کانال ها به نوع خاصی از برنامه یا ابزار ها مرتبط می شوند. وقتی یک تصویر در برنامه پردازش می شود، توسط نشانه های صوتی نشان داده می شود. ویندوز مرکزی گفت که اپل می خواهد مطمئن شود این برنامه در صفحه نمایش های بزرگتر نیز به دقت کار می کند. اپل استور اعلام کرده است که کاربران با سفارشی کردن نمایش کانال ها می توانند دسترسی سریع تری به موارد دلخواهشان داشته باشند.
Seeing AI در واقع هدف شرکت هایی بود که آرزوی دسترسی بر اساس طراحی را داشتند. Kenny Johar Singh که 75 درصد از بینایی خود را از دست داده است، در یک رویداد نمایشی هوش مصنوعی در سیدنی اعلام کرد که با استفاده از این نرم افزار توانسته است بارکد محصولات را اسکن کند.
 هوش مصنوعی به کمک افراد نابینا می آید
به طور کلی با استفاده از این نرم افزار کاربر استقلال بیشتری به دست می آورد و می تواند وظایف خود را با کمترین وابستگی به دیگران برای خواندن برچسب محصولات، اسناد و سایر مطالب انجام دهد. همچنین این نرم افزار با محتوای بصری نیز کار می کند و تا جایی که بتواند آن ها را برای کاربر توصیف می کند. با توجه به اینکه امروزه اکثر افراد تمایل کمتری به نوشتن دارند و از نرم افزار هایی مثل text-to-speech استفاده می کنند تا متن آن ها را کامل کند، تکامل seeing AI نشان خواهد داد که چگونه سایر افراد نیز برای راحت تر انجام دادن کارهای خود می توانند از آن استفاده کنند.