گوگل عملکرد کروم را در راستای افزایش حریم خصوصی کاربران تغییر میدهد

گوگل عملکرد کروم را در راستای افزایش حریم خصوصی کاربران تغییر میدهد

همانطور که سافاری ، فایرفاکس و Brave  این کار را انجام دادند، گوگل کروم نیز قصد دارد تا سختگیری خود برای استفاده از کوکی ها را بیشتر کند و در نتیجه آن بتواند مشکلات مربوط به حریم خصوصی کاربران را کاهش دهد.
کوکی ها فایل های متنی کوچک هستند که سایت ها برای ردیابی آنلاین شما آنها را ذخیره می کنند. مدیر محصول کروم در کنفرانس I/O  اظهارداشت :" ما در حال تغییر نحوه عملکرد کوکی ها در کروم هستیم تا آنها را به طور پیشفرض خصوصی تر و  امن تر کنیم."
کوکی ها در چندین دهه فعالیت هایی مثل به خاطر سپردن اطلاعات ورود شما به وب سایت ها و یا اطلاعات مربوط به سبد خرید شما در فروشگاه های اینترنتی را ذخیره می کردند و در این راستا بسیار کارآمد بوده اند. همچنین به تبلیغ کنندگان این اجازه را می دهند تا شما را به صورت آنلاین ردیابی کنند و درک کنند که بیشتر به چه موضوعاتی علاقه دارید و در چه وب سایت هایی می گردید. با این حال محدود کردن قدرت کوکی ها یک گام بزرگ در جهت حفظ حریم خصوصی کاربران است.  گوگل معتقد است که محدود کردن کوکی ها ممکن است پیامدهای ناخواسته داشته باشد ، به این معنی که وبسایت ها روش هایی را برای ردیابی شما انتخاب میکنند که نمی توانید آنها را کنترل کنید. گوگل برای فهم این موضوع که چه زمانی به کوکی ها برای ردیابی سایت ها احتیاج داریم نیازمند کمک طراحان سایت است.
 تغییر نحوه عملکرد کوکی ها در کروم
این تغییر به کاربران این امکان را می دهد تا تمام کوکی ها را پاک کنند. با این حال کوکی های تک دامنه ، اطلاعات ورود کاربر و تنظیمات را تحت تاثیر قرار نخواهد داد. همچنین مرورگر ها را قادر می سازد تا  بفهمند چه وب سایت هایی از کوکی ها استفاده می کنند و در نتیجه کاربران از نحوه استفاده از اطلاعات آنها مطلع خواهند شد.

با وجود اینکه عرضه گسترده و همگانی آن در اواخر سال جاری خواهد بود، توسعه دهندگان می توانند این ویژگی را در نسخه مخصوص توسعه دهندگان آزمایش کنند.  این تغییر احتمالاً در روند وب سایتهای تبلیغاتی که بر پای کوکیها عمل میکنند، مشکل ایجاد خواهد کرد. مثلاً برای نظارت بر رفتار شما برای قرار دادن تبلیغات هدفمند و سودآور قطعا به مشکل خواهند خورد. البته در نظر داشته باشید که گوگل خود نیز یکی از همین وبسایت ها و غول تبلیغات آنلاین است. با این حال گوگل از اثرات جانبی آن با خبر است و اظهار داشته است که" ما متعهد به حفظ سلامتی کلی اکوسیستم وب هستیم."  

تغییر عملکرد کوکی ها در کروم

محدود کردن اثر انگشت مرورگر کروم

 با این که تغییر عملکرد کوکی ها در کروم قابل پیش بینی بود ، هنوز مشخص نیست که تاثیر کلی آن در وب سایت ها چگونه است. رویکرد این شرکت که نسبت به مرورگر های دیگر کمتر تهاجمی است به دلیل آنکه حدود ۶۳ درصد از استفاده کنندگان وب سایت را در اختیار دارد، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
آنها بیان کردند :" روشهای blunt برای جلوگیری از کوکی ها مورد آزمایش قرار گرفته اند و ردیابی کاربران و شناسایی آن ها با استفاده از روش های محرمانه تر و سخت تری انجام می شود که کنترل کوکی ها را تحتالشعاع قرار میدهند.
به همین دلیل است که گوگل در تلاش برای استفاده محرمانه تر و خصوصی تر از اثر انگشت هاست و در وب سایت اسکریپت ها را برای ردیابی تنظیمات مرورگر و توانایی آنها برای شناسایی و ردیابی مردم اجرا میکنند. با این حال فناوری ضد اثر انگشت نیز در مرورگرها در حال اجراست. همچنین گوگل قصد دارد استفاده از اثر انگشت در وب سایتها را محدود کند که یکی از روشهای انجام این کار کاهش راه هایی است که مرورگر ها میتوانند با اثر انگشت شناسایی شوند و در نتیجه می توانند تلاش های جدی برای جلوگیری از آن داشته باشند.