بیل گیس به روی زمین سایبان خورشیدی می سازد

بیل گیس به روی زمین سایبان خورشیدی می  سازد

بیل گیتس پشتیبانی مالی از طرحی عجیب را بر عهده گرفته که هدف آن حفاظت از زمین است. محققان هاروارد این طرح را ارائه کرده‌اند. آنها معتقدند ناوگانی از هواپیمایی خاص با انتشار ذرات مواد شیمیایی را در ارتفاع ۱۲ مایلی زمین می توانند دمای سیاره خاکی و تاثیر تغییرات آب و هوایی را کاهش دهند طبق این طرح، غبار مواد شیمیایی نوعی سایبان خورشیدی به وجود می آورد که بعضی از اشعه های نور خورشید را منعکس می کند.
 برنامه‌ریزی‌ها برای این طرح پیشرفته و آزمایش های اولیه آن چند ماه قبل آغاز شده است. آزمایش اصلی طرح به نام SCoPEx با هزینه سه میلیون دلار انجام می‌شود. در این آزمایش با استفاده از بالن ها حدود ۲ کیلوگرم غبار کربنات کلسیم را در بالای صحرای نیومکزیکو به ارتفاع ۱۲ مایلی می‌برند و منتشر می کند.

انتشار غبار کربنات کلسیم توسط بالون
 اگر این آزمایش موفقیت آمیز باشد محققان انتشار را به وسیله هواپیما را آزمایش می‌کنند. پژوهشگران معتقدند هواپیمایی که در ارتفاع ۱۲ مایلی پرواز می کنند می‌توانند طی ۱۵ سال ۶۰۰ هزار ماموریت را انجام دهند. البته در حال حاضر هیچ هواپیمایی قادر به انجام این کار نیست و برای این منظور باید هواپیمای خاصی طراحی شود. محققان هاروارد ادعا می کنند این طرح در سال جاری اجرا شود هزینه آنها سالانه 3/5 میلیون دلار خواهد بود.

ارسال بالن به ارتفاع 12 مایلی برای انتشار غبار کربنات کلسیم

همچنین هزینه سالانه اجرای طرح نیز۲/۲۵ میلیارد دلار تخمین زده شده است به گفته آنها اکنون تعداد زیادی از کشورها مهارت و منابع مالی لازم برای اجرای طرح را دارند. با وجود این بیم آن می‌رود که اجرای طرح واکنش های زنجیره ای فاجعه باری را ایجاد کند که آب و هوا را تغییر دهد . خشکسالی و طوفان‌های جدی را در پی داشته باشد به این ترتیب باعث مرگ میلیون ها انسان در سراسر جهان شود.

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید