5 ربات کاربردی در حوزه سلامت

5 ربات کاربردی در حوزه سلامت

آیا می توانید به یک ربات اعتماد کنید تا شما را جراحی کند؟ در مورد مراقبت سلامت روان خود چطور؟ در حالیکه ممکن است برخی افراد با این ایده که یک ربات آن ها را جراحی کند و یا در زمان استرس های فراوان به آن ها آرامش دهد مخالف باشند، استفاده از ربات ها در بخش جراحی، سلامت روانی و مهندسی پزشکی در دنیای امروزه بسیار رواج پیدا کرده است.

دلایل بسیار خوبی برای استفاده از ربات ها در زمینه سلامت وجود دارد. ربات ها برخلاف انسان خسته نمی شوند و دست آن ها هیچ وقت نمی لرزد. می توانند حرکات را بسیار دقیق تر از انسان ها انجام دهند و تا هر زمان که نیاز باشد در کنار بیمار باقی بمانند. همچنین می توانند کارهای سطح پایین را انجام دهند و کارهای مهم تر را به انسان ها بسپارند.
5 ربات توسعه یافته که اخیرا در بیمارستان ها و مراکز درمانی مورد استفاده قرار می گیرد را به شما معرفی می کنیم.

1- ربات جراحی da Vinci

شاید غیر قابل باور به نظر برسد اما، هر ساله بالغ بر 250000 انسان به دلیل خطاهای پزشکی در آمریکا جان خود را از دست می دهند که برخی از این اتفاقات قابل پیشگیری است. با اینکه این یک آمار کلی از اتفاقات مختلف است و موارد بسیار متفاوتی را شامل می شود، هرچه جراحان دقت و کنترل بیشتری داشته باشند بهتر است و این موارد کمتر می شود. ربات جراحی da Vinci، یک ربات با چند بازو برای پیشگیری خطاهای پزشکی برای بیشتر از هزاران بیمار است.

ربات جراحی داوینچی

سیستم جراحی da Vinci دقت و کنترل بیشتری را با ارائه طیف وسیعی از روش ها به جراحان ارائه می دهد. سیستم چشمی3D  با کیفیت بالا دست و مچ جراحان را کنترل می کند تا بتوانند برش های کوچک و دقیقی بزنند که به تنهایی دست انسان قادر به انجام آن نخواهد بود. این روند کنترل جراح را بالاتر می برد و به این خاطر که سیستم جراحی غیر تهاجمی است، روند بهبود بیمار را سریع تر می کند.

2- ربات میکروب زدای Xenex 

علاوه بر به حداقل رساندن خطاهای پزشکی، از بین بردن عفونت های بیمارستانی (HAI) یکی دیگر از مشکلات بهداشتی است که می تواند از طریق ربات ها برطرف شود. به گزارش CDC 722000 مورد عفونت بیمارستانی در سال 2011 در اورژانس مراقبت ایالات متحده آمریکا اتفاق افتاد. این مشکل به این دلیل اتفاق می افتد که بیمارستان ها اغلب قادر نیستند اتاق ها را 100% برای بیماران استریل کنند، که یا به دلیل محدودیت زمانی و یا به دلایل مختلف دیگری است. بیمارانی که مبتلا به بیماری های عفونی هستند بیشتر در معرض این مشکلات قرار می گیرند. 

ربات میکروب زدای xenex

برای مقابله با این مشکل، ربات Xenex بوجود آمد که قادر است در عرض چند دقیقه با استفاده از پالس هایی از اشعه پرتو فرابنفش تمام باکتری های اتاق را از بین ببرد. این ربات برای کاهش HAI هایی مانند Staphylococcus aureus (MRSA)، میکرو ارگانیسم هایی که باعث بوجود آمدن آن شده اند را می کشد که این کار به ویژه می تواند برای درمان مناسب باشد. علاوه بر آن طراحی این ربات بسیار زیبا است و مانند ربات R2-D2 است که برای نجات جان انسان ها طراحی شده است.

3- ربات درمان دارویی PARO

برخلاف دو ربات اول، این ربات برای افزایش درصد زنده ماندن انسان نیست. بلکه برای بهبود کیفیت زندگی در دوره نقاهت جراحی و یا درمان افسردگی ها و بیماری های روانی است. PARO ربات درمانگر، مانند یک فک بی گوش طراحی شده و کار حیوان درمانی را بدون نیاز به حیوانات واقعی به خوبی انجام میدهد. حیوان درمانی یک روش برای کاهش استرس بیماران است و همیشه حیواناتی آموزش دیده برای این کار وجود دارند. با ربات PARO می توانید این کار را راحت تر انجام دهید.

بات درمان دارویی paro

PARO به طور گسترده برای درمان بیماران سالمند مبتلا به زوال عقل استفاده شده است و نتایج مطلوبی نیز داشته است. وقتی این ربات را با اسم صدا کنید پاسخ خواهد داد، و از دست زدن به آن خوشحال می شود و با گذشت زمان می توانید آن را سفارشی سازی کنید. این ربات همچنین چشمک می زند، صداهای خنده دار تولید می کند، می خوابد و بال هایش را به خصوص برای صاحبش تکان می دهد. همچنین با یک شارژر شبیه به پستانک شارژ می شود.

4-   CyberKnife

CyberKnife یک سیستم جراحی رباتیک است که در دهه 1990 تولید شد و  با استفاده از پرتودرمانی تومورها را درمان می کند. این سیستم یک منبع تابشی است که در یک ربات قرار می گیرد برای درمان سرطان در بیمارستان های آمریکا استفاده می شود و می تواند به صورت هدفدار پرتو درمانی را به طور دقیق انجام دهد. همچنین می تواند عمل تابش را بر تومورهای خوش خیم و بدخیم انجام دهد، تغییر جهت داشته باشد و تومور را از همه طرف بدون نیاز به تغییر جهت بیمار هدف قرار دهد.

یستم جراحی رباتیک Ceyberknife

CyberKnife قادر است تا تومورهایی با موقعیت مکانی سخت مانند پروستات، سر، گردن و کبد که جراحی آن سخت است را مورد پرتو درمانی قرار می دهد. این جراحی در واقع غیر تهاجمی است و برای درمان طولانی مدت سرطان پروستات بسیار موثر است، اگرچه برای درمان طولانی بیماری های دیگر مورد بررسی قرار نگرفته است.
5- TUG
جابه جایی مواد و وعده های غذایی ، داروها و سایر مواد در بیمارستان ها با اینکه سخت به نظر نمی رسد، اما امر مهمی است. یک برآورد نشان می دهد که یک بیمارستان 200 تختخوابی، در حدود 73 مایل در روز مواد، غذا، لوازم دور ریختنی، پارچه، نمونه آزمایشگاهی و سایر موارد را جا به جا می کند. TUG، یک ربات موبایلی خودکار است که برای جابه جایی مواد به مقصد طراحی شده است و به کارمندان اجازه می دهد تا توجه خود را روی بیماران جمع کنند.
ربات جابه جایی TUG
وقتی که مرکز درمانی سانفرانسیسکو در Mission Bay افتتاح شد، 25 ربات TUG برای ارتقای فرایند حمل و نقل به کار گرفته شد. این ربات ها متناسب با طبقه بندی بیمارستان و نقشه بیمارستان برنامه ریزی شده اند و با سنسور های مختلفی تجهیز شده اند تا اطمینان بدهند که در راه آزمایشگاه ها خطا نمی کنند. همچنین با مهربانی از مردم می خواهند تا از راهروهای پرجمعیت عبور کنند.
برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید