آموزش C++ تعریفات

++ C یک زبان برنامه نویسی از نوع استاتیک، کامپایل شده، چند منظوره، حساس به حروف کوچک و بزرگ و فرم آزد (free-form) است که از برنامه نویسی رویه ای و شی گرا پشتیبانی میکند. ++C به دلیل آن که ترکیبی از زبان سطح بالا و سطح پایین است، زبان سطح متوسط در نظر گرفته می شود. ++C  که توسط Bjarne Stroustrup در سال ۱۹۷۹ در Bell Labs در  شهر Murray Hill در نیوجرسی توسعه داده شد، در واقع برای ارتقا و توسعه زبان c ارائه شده بود و در ابتدا با نام C with classes نامیده می شد. اما بعدها در سال ۱۹۸۳ نام این زبان برنامه نویسی به ++C تغییر پیدا کرد.  
++C یک مجموعه کامل از زبان C است و تقریبا هر برنامه ای که با زبان C نوشته شده باشد را میتوان با ++C نوشت.

نکته حائز اهمیت:

توجه داشته باشید در زبان برنامه نویسی از نوع استاتیک، چک کردن برنامه توسط کامپایلر و در حین فرایند اجرای برنامه  صورت می‌گیرد و بنابراین باگ‌های جزئی که ممکن است از دید پنهان بمانند خیلی زود یافت خواهند شد.

برنامه نویسی شی گرا

زبان ++C  به طور کامل از برنامه نویسی شی گرا و چهار بخش آن پشتیبانی می کند.

  • کپسوله سازی
  • پنهان سازی داده
  • وراثت
  • چند ریختی

کتابخانه های استاندارد

استاندارد ++C  شامل سه بخش مهم است.

  • هسته اصلی زبان تمام بلوکهای ساخته شده شامل متغیر ها، انواع داده ها و literals  را در اختیار قرار می دهد.
  • کتابخانه استاندارد ++C  مجموعه کامل از فایل های توابع و رشته ها را در اختیار قرار می دهد.
  • کتابخانه قالب استاندارد مجموعه کاملی از  ساختار تغییر یافته متد داده ها را ارائه می دهد.

توجه کنید

شاید مفاهیم ذکر شده برای شما نامفهوم و گیج کننده باشد ولی نگران نباشید. در آینده با تمامی این مفاهیم به صورت کامل آشنا خواهید شد.

استاندارد ANSI

استاندارد ANSI در تلاش است تا تضمین کند ++C پرتابل است. یعنی کدی که در کامپایلر مایکروسافت نوشته اید، بدون هیچ گونه خطایی و با استفاده از کامپایلر مک، یونیکس، Windows boxs و یا آلفا اجرا میشود.

یادگیری ++C

مهمترین چیز در زمان یادگیری ++C  تمرکز بر روی مفاهیم است.
هدف از یادگیری یک زبان برنامه نویسی تبدیل شدن به یک برنامه نویس بهتر است تا بتوان در طراحی و پیاده سازی سیستم های جدید و حفظ و نگهداری از سیستم های قدیمی عملکرد موثری داشت.
++C از انواع سبک های برنامه نویسی مانند Fortran، C و Smalltalk در هر زبانی پشتیبانی میکند.  با استفاده از هر سبک می توان در زمان اجرا و بهره وری به طور موثر عمل کرد.

استفاده از ++C

++C توسط هزاران برنامه نویس و تقریبا در انواع برنامه ها استفاده می شود. همچنین برای برنامه های راه اندازی دستگاه ها و سایر نرم افزارهای کاربردی که مبتنی بر به کارگیری مستقیم سخت افزار در زمان محدود هستند نیز استفاده می شود. هر فردی چه از مکینتاش اپل و چه از رایانه مبتنی بر ویندوز استفاده کند، به طور غیر مستقیم در حال استفاده از ++C است زیرا رابط کاربری اصلی این سیستم ها بر اساس زبان ++C نوشته شده است.

C++ به طور گسترده برای تدریس و تحقیق مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا به اندازه کافی ساده و واضح و برای آموزش دارای مفاهیم اساسی است.

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید