بررسی قابلیت ها و ویژگی های جدید بوت استرپ 4

 

 

تقریبا تمامی طراحان وب با فریم ورک بوت استرپ (Bootstrap) آشنا هستند. نسخه 4 این فریم ورک تقریبا 2 سال در حال توسعه بود و اکنون بوت استرپ 4 نسخه بتا در وبسایت رسمی Bootstrap قابل دانلود می باشد. اما در این مقاله قصد داریم تا امکانات  و ویژگی های جدیدی که به بوت استرپ 4 اضافه شده است را بررسی کنیم. 

بررسی قابلیت ها و ویژگی های جدید در بوت استرپ 4

نسخه بتای Bootstrap 4 در نوزدهم مرداد سال 1396 منتشر شد. تغییرات و قابلیت های زیادی در این نسخه اعمال شده است که طبق گفته توسعه دهندگان بوت استرپ حدود 27 بار این نسخه از ابتدا بازنویسی شده است. 
در این مقاله با توجه به حجم وسیع تغییرات در این نسخه سعی بر آن شده است تا مهمترین تغییرات و ویژگی های اضافه شده در بوت استرپ 4 را ذکر کنیم.

انتقال از  less به Sass

بوت استرپ 4 از less به Sass مهاجرت کرد. در نسخه قبلی این فریم ورک از less استفاده می کرد اگر چه نسخه ای جداگانه ای بر پایه Sass نیز داشت. یکی از مزایای این نقل مکان از less به Sass افزایش سرعت کامپیال فریم ورک می باشد.

بهبود سیستم شبکه بندی یا Grid System

 سیستم شبکه بندی یا Grid System در بوت استرپ یکی از قابلیت های مهم این فریم ورک در نسخه 3 بوده است که حالت نمایش عناصر در دستگاه های مختلف یا به عبارتی در سایز های مختلف صفحه توسط این سیستم تعیین می شد. حال در نسخه 4 بوت استرپ یک لایه جدید برای دستگاه های کوچک با نام sm اضافه شده و از بالا لایه lg به xl و الی آخر تغییر نام داده اند. همچنین واحد اندازه گیری آنها از px به em تغییر کرده است.

قابلیت های bootstrap 4

بازنویسی مجدد پلاگین های جاوا اسکریپت

در بوت استرپ 4 کلیه پلاگین های جاوااسکریپت جهت بهره مندی از ES6 و از ابتدا طوری بازنویسی شده اند که با نسخه های جدید جاوااسکریپت مشکلی نداشته باشد. همچنین با این روند از UMD و گزینه های دیگر پشتیبانی می شود.

اضافه شدن کلاس table-inverse برای جداول

یک کلاس table-inverse برای <table> در بوت استرپ 4 اضافه شده است که رنگ متن و زمینه جدول را معکوس حالت پیش فرض می کند. (بکگراند تیره ، متن روشن) مانند شکل زیر

 

جدیدترین ویژگی های بوتسترپ4

عدم پشتیبانی از مرورگرهای قدیمی به ویژ IE8 و IE9

از آنجایی که بوت استرپ 4 از ویژگی های جدید CSS استفاده می کند، بنابراین از بعضی از نسخه های قدیمی مرورگرها مخصوصا IE8 و IE9 پشتیبانی نمی کند. ولی از دیگر نسخه های مرورگرهای مایکروسافت مانند Internet Explorer 10-11 / Microsoft Edge. پشتیانی می کند. 

قابلیت شخصی سازی یا سفارشی سازی در بوت استرپ 4 

در بوت استرپ 3 اگر قصد تغییر استایل های CSS را داشتید، بایستی یک فایل css به صفحه اضافه می کردید و تغییرات را در آن فایل انجام میدادید. اما در بوت استرپ 4 و به لطف Sass می توانید با تغییر یک سری متغیر در Sass کلیه استایل های مورد نظر را تغییر دهید. 

اضافه شدن ویژگی جدید Cards

ویژگی جدید Cards به عنوان جایگزین ویژگی هایی مانند panel ,well  و  thumbnail معرفی شده است. توسط این ویژگی می توانید محتوا را به شکل زیر نمایش دهید. Cards از انواع مختلفی از محتوا مانند تصاویر، فوترها، هدرها ، لینک ها و ... پشتیبانی می کند.

ویژگی های جدید بوتسترپ 4 چیست

پشتیبانی از Flex Box

 . فلکس باکس , یک ابزار برای قاب بندی حرفه ای است که انعطاف پذیری غیر موازی را برای  شبکه بندی یا Grid System و اجزای اصلی آن فراهم می کند.

بهبود مکان Tooltip ها و Popover ها  به صورت خودکار

با استفاده از ابزاری به نام Tether این امکان فراهم شده تا قرار گرفتن Tooltip ها به صورت خودکار بهبود پیدا کند.

قابلیت های کلیدی بوتسترپ 4

 

 
 

 

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید