12 قدم محکم برای هکر شدن (هکر قانونی)

عباس حبیبی 86915

12 قدم محکم برای هکر شدن (هکر قانونی)

یکی از جذابترین مباحثی که تقریبا تمامی افراد جامعه به آن علاقه دارند، مباحث هک و نفوذ است. هک کردن به این معنا نیست که شما مثلا یک نرم افزار خاصی را نصب کنی و نفوذ و هک یک سیستم را با فشردن یک دکمه انجام دهید. هک معمولا شاخه ها و زیرمجموعه های زیادی را شامل می شود و معمولا هک به صورت گروهی انجام می شود. به این دلیل که هر کس دانش و مهارت تخصصی خاص خود را دارد. یک هکر معمولا باید دانش های متفاوتی مانند برنامه نویسی، مهندسی اجتماعی، شبکه و ... را داشته باشد. البته به کار بردن واژه هک در این مقاله دلیل بر قانونی بودن این عمل نمی باشد. هک کردن سایت یا هر سیستمی اگر جنبه تخریب یا جاسوسی یا سرقت اطلاعات را داشته باشد قطعا در هر جامعه جرم محسوب شده و شخص خاطی نیز مجرم شناخته میشود. اما شاید با واژه هک قانونی نیز آشنا باشید. این نوع هک معمولا برای تست نفوذ و پیدا کردن باگ های برنامه و راه های نفوذ به برنامه است تا بتوان امنیت یک سیستم را نیز افزایش داد. در ادامه این مقاله حداقل پیش نیازهای مهم برای دانش هک قانونی را ارائه داده ایم.

1- زبان C را خوب یاد بگیرید

 

حتما زبان C++ ) C نه ) را یاد بگیرید چرا که این زبان قوی ترین زبان برنامه نویسی سطح متوسط میباشد و هسته سیستم عامل های زیادی با این زبان نوشته شده است، نمونه ای از این سیستم عامل ها که معروف هستند را می تواند لینوکس و ویندوز نام برد.

2- چند زبان برنامه نویسی را بیاموزید

به یک زبان برنامه نویسی اکتفا نکنید و حتما چند زبان را فرا بگیرید برای زبان دوم بهتر است جاوا را یاد بگیرید چون در آینده هک شما خیلی کار آمد خواهد بود ( هک سرور ) !

یادگیری زبان های زیر را نیز در لیست خود قرار دهید

3- Unix را فراموش نکنید

حتما کار با UNIX را یاد بگیرید چون UNIX مادر اکثر سیستم عامل ها می باشد علاوه بر این حتما LINUX را هم یاد بگیرید برای شروع توزیع های اوبونتو و مینت خوب هستند اما به آن ها بسنده نباشید و توزیع هایی مانند ارچ را نیز امتحان کنید یاد گرفتن LPIC گامی بلند است برای رسیدن به هدف هکر شدن ! 

سیستم عامل های دیگر را نیز یاد بگیرید مثلا مکینتاش گزینه خوبی است.

4- مفاهیم و اصول شبکه را یاد بگیرید

شبکه را به خوبی یاد بگیرید اگر هک را پرواز در نظر بگیریم شبکه و برنامه نویسی دو بال شما برای پرواز هستند. داشتن مدارک عمیق شبکه مانند : CCIE , CCNP ,CCNA خیلی درآینده به شما کمک خواهد کرد. در مورد TCP/IP هم حتما مطالعه کنید. در ضمن در شبکه مدارک سیسکو را در اولویت قرار دهید و سعی کنید یک رشته تخصصی هم داشته باشید.

 اگر هک را پرواز در نظر بگیریم شبکه و برنامه نویسی دو بال شما برای پرواز هستند

ترتیب مدارک پیشنهادی ما به شرح زیر است :

NETWORK + , CCNA , CCNA SECURITY , CCNP , CCNP SECURITY , CCIE , CCIE SECURITY 

البته میتوان تا قبل از CCIE هم پیش رفت.

5- آهسته و پیوسته قدم بردارید

هک را طبقاتی متوالی و روان بیاموزید در واقع لازم نیست حتما از اول روی یه هدف خاص کار کنید بگردید و ساده ترین اهداف را برای شروع پیدا کنید ، ( هیچ وقت سایت های ایرانی را مورد نفوذ قرار ندهید تکرار میکنم هیچ وقت ) ، در ضمن توقع نداشته باشید که در طول یک سال توانایی هک ناسا را داشته باشید ! گام به گام پیش بروید !

6- الگوریتم های رمز گذاری

با رمز گذاری ها آشنا باشید و سعی کنید که با آنها کار کنید و سیستم کار انها را فرا بگیرید !

7- تمرین مهمتراز آموزش

خودتان تجربه کنید ! دیدن فیلم های آموزشی شما را هکر نمیکند. شما خودتان باید شروع کنید به هک کردن برای مثال یک ویندوز مجازی نصب کنید و روش های نفوذ را که یاد گرفته اید روی آن پیاده کنید !

8- انواع خطاهای برنامه را به خوبی بشناسید

با باگ ها آشنا باشید ( آسیب پذیری ) و در مورد علت ایجاد آنها تحقیق کنید این به شما کمک میکند تا خودتان به صورت دستی باگ را بدون ابزارهای خاص اکسپلویت کنید! و اگر جایی لازم شد خودتان پروژه ایجاد کنید میدانید که فلان کار باعث ایجاد باگ در پروژه شما خواهد شد.

9- گروهی کار کنید

در پروژه های متن باز شرکت کنید ! سایت گیت هاب سایت بسیار خوبی برای انجام پروژه های دسته جمعی می باشد. با شرکت در پروژه های دسته جمعی علاوه بر بالا بردن تجربه و دانش خود می توانید افراد متخصصی را پیدا کنید که به شما در راه رسیدن به اهدافتان کمک کنند.

با شرکت در پروژه های دسته جمعی علاوه بر بالا بردن تجربه و دانش خود می توانید افراد متخصصی را پیدا کنید

10- همواره به روز باشید

همواره مطالعه کنید و به روز باشید ! از آنجایی که در دنیای امروز همه چیز به سرعت تغییر میکند هر آن ممکن است تکنولوژی جدیدی ساخته شود یا باگ جدیدی ایجاد شود که همه فرصت هایی را برای شما ایجاد میکنند. سعی کنید از این فرصت ها به نحو احسن استفاده کنید. همیشه کتاب بخوانید و پیگیر مقالات روز باشید کتاب هایی که توسط هکرهای قدرتمند نوشته میشوند میتوانند کمک شایانی به شما در این زمینه بکنند !

11- مهندسی اجتماعی

مهندسی اجتماعی یکی از مهمترین بخش های مهم در مسیر هک و نفوذ است. شما باید روانشناس خوبی باشید و باید بتوانید با قربانی ها به راحتی ارتباط برقرار کرده و اطلاعات لازم را از آنها کسب کنید. شاید گاهی مجبور باشید برای جمع آوری اطلاعات آشغالگردی کنید. پس خودتان را آماده کنید.

نتیجه گیری

چگونه هکر شویم ؟،در این مقاله ۱۲ گام برای هکر شدن را خدمت شما عزیزان معرفی کردیم ، توجه داشته باشید  که اگر بخواهید وارد دنیای هک و امنیت شوید باید این مراحل را پشت سر بگذارید زیرا شاید از نظر شما این مراحل سخت باشند ( در واقع سخت هم هست) اما لذت کار را زمانی متوجه خواهید شد که دست به کار شوید و اولین پروژه خود را به سرانجام برسانید.

کلمات کلیدی

لینک های مرتبط

طراحی سایت اصفهان
عباس حبیبی
کارشناس سئو و بازاریابی اینترنتی
متخصص سئو و بهینه سازی سایت
بازاریابی اینترنتی
مشاور راه اندازی کسب و کار اینترنتی
برنامه نویسی و طراحی وب