افزایش سرعت سایت (2) بر بهینه سازی سایت SEO

تاثیر سرعت سایت بر سئو

تاثیر سرعت سایت بر سئو

 

 

در جلسه دهم آموزشهای که با هم مرور کردیم،در رابطه با راههای افزایش سرعت بارگذاری سایت بحث شد.بنا به اهمیت بالایی این موضوع و نکات ریز زیادی که این موضوع در بر دارد،این جلسه هم در این رابطه با هم بیشتر یاد می گیریم.

با توجه به تغییرات سئو در سال 2013 و به روزرسانی جدید الگوریتم پنگوئن، گوگل تصمیم دارد تا توجه بیشتری به کاربران سایت و رضایت آنها داشته باشد؛ بعد از تولید محتوای مفید، بالا بودن سرعت سایت اصلی ترین فاکتور از دید کاربران است.

تاثیر سرعت ایندکس و رتبه سایت

بطور کلی سرعت پایین سایت موجب نارضایتی کاربران و خروج سریع آنها از سایت شما خواهد شد. اگر توجه گوگل به عملکرد کاربران در سایت و نرخ خروج آنها یا همان Bounce Rateرا قبول داشته باشیم، به این نتیجه میرسیم که سرعت سایت تاثیر بالایی بر رتبه شما در نتایج گوگل خواهد داشت.

همچنین مناسب بودن سرعت سایت شما تاثیر زیادی بر ایندکس صفحات توسط روبات های گوگل خواهد داشت. گوگل زمان مشخصی را برای بررسی و ایندکس توسط روبات هایش به هر سایت اختصاص میدهد. سرعت مناسب سایت به معنی افزایش سرعت بررسی و ایندکس هر صفحه و در کل  بررسی صفحات بیشتر خواهد بود. عدم دسترسی گوگل به صفحات داخلی شما در مدت طولانی میتواند به رتبه شما درنتایج گوگل آسیب جدی بزند.

برای سایت های بزرگ(از نظر محتوا) ایندکس صفحات و سرعت سایت اهمیت بیشتری رادارا می باشد،برای اینکه تعداد صفحات در آنها بسیار زیاد است و باید شرایط مناسب را برای بررسی آنها توسط روبات های گوگل را فراهم کنیم. اهمیت این مسئله تا جایی است که در بخش وبمستر گوگل بخشی برای مشاهده تعداد صفحات ایندکس شده از سایت و سرعت متوسط بررسی صفحات در روز قرار داده شده است.

حتی اگر تصور کنیم که سرعت سایت تاثیر بر سئو و رتبه بندی گوگل نداشته باشد، جلب رضایت کاربران و افزایش تعداد صفحات بازدید شده دلیل مناسبی برای رعایت نکات گرافیکی و کدنویسی و کاهش حجم صفحات خواهد بود.

 

افزایش سرعت سایت و تاثیر آن بر سئو

 

نکاتی مهم برای افزایش سرعت بارگذاری سایت

بهینه سازی تصاویر سایت

تصاویر حجم بالایی از سایت شما را در بر می گیرد و میتوانند تاثیر زیادی بر افزایش سرعت سایت داشته باشند. تغییر سایز عکس ها با استفاده از HTML تاثیری بر سایز آنها ندارد و تنها نحوه نمایش را عوض می کند.

برای کاهش حجم سایت و افزایش سرعت سایت از نرم افزارهای جانبی مانند فتوشاپ استفاده کنید.

چند ابزار آنلاین برای بهینه سازی تصاویر که می توانید استفاده کنی

http://www.steelbytes.com/?mid=30

 

CSS Sprite

با استفاده از تکنیک CSS Sprite  میتوانید سرعت سایت خود را به میزان زیادی افزایش دهید.. CSS Spriteاولین بار در بازی های کامپیوتری استفاده شد که در آن با لود کردن یک تصویر و نشان دادن بخشهای مختلف آن در هر لحظه سرعت پردازش را تا حد زیادی در مقایسه با بارگزاری چند عکس افزایش می دهد.

فرمت تصاویر سایت

برای بهینه سازی سایت و افزایش سرعت سایت از فرمت های استاندارد مانند JPG، PNG و GIF استفاده کنید.

از متن گرافیکی استفاده نکنید

برخی از سایتها برای زیباتر شدن مطالب ارئه شده و عنوان ها در سایت آنها را بصورت تصویر قرار میدهند، اینکار حجم سایت را افزایش داده و برای سئو مناسب نیست بهتر است برای اینکار از دستورات CSS استفاده کنید و مطالب را بصورت متن نمایش دهید.

از افزونه های غیرضروری استفاده نکنید

افزونه ها به میزان چشمگیری بر سرعت سایت اثر دارند، بعضی از آنها مانند دکمه های اشتراک گذاری برای هر سایتی لازم هستند ولی نصب افزونه های متعدد و غیرضروری سرعت سایت را کاهش خواهد داد.

CSS و JS را درون کد استفاده نکنید

کدهای CSS و JavaScript خود را در فایل های جداگانه ای قرار دهید.تا در  زمان لود شدن سایت این فایلها در حافظه کش مرورگر ذخیره شده و در بازدیدهای بعدی سرعت سایت را افزایش میدهد. همچنین این کار ایجاد تغییرات در سایت را  راحتتر میکند.

استفاده از حافظه کش مرورگر

در هر مراجعه که بازدیدکنندگان سایت شما را باز میکنند تمام تصاویر و کدها بارگزاری میشوند که زمان زیادی را در بر می گیرد ولی با استفاده از حافظه کش مرورگر شما میتوانید بخش زیادی از اطلاعات را برروی کامپیوتر کاربران ذخیره کنید و در بازدیدهای بعدی دیگر نیازی به دانلود دوباره آنها نیست که این نکته سرعت سایت را به طرز چشمگیری افزایش میدهد. همچنین با اینکار مصرف پهنای باند و هزینه هاست خود را کاهش می دهید.

فایل JavaScript را در انتهای متن قرار دهید

این کار باعث میشود که لود شدن این نوع فایلها در انتها صورت پذیرد و بارگزاری باقی مطالب را به تاخیر نیندازد.

CSS ها و HTML های غیرضروری را حذف کنید

این امر در مورد سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس و جوملا تاثیر زیادی دارد. زیرا قالب آنها معمولا با امکانات متنوعی طراحی میشوند که شما از همه آنها بهره نخواهید برد و با حذف کدهای اضافی میتوانید سایز صفحات را کم کرده و سرعت سایت را بیشتر کنید.

از چند سیستم آمارگیر استفاده نکنید

پیگیری بازیدها بر روی سایت شما کاری درست است اما برای این منظورفقط از یک سیستم آمارگیر استفاده کنید تا از بار اضافی برروی سایت و کاهش سرعت آن جلوگیری کنید.

CMS خودرابروزرسانیکنید

اگر از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس و جوملا استفاده می کنید.

 برای بهینه بودن و افزایش سرعت سایت از آخرین نسخه ها استفاده کنید.

شما میتوانید سرعت سایت خود را قبل و بعد از اجرای هرکدام از این موارد بوسیله ابزارهای رایگان موجود مانند Woorankتست کنید و تاثیر هریک را بر سرعت سایت ببینید. توجه داشته باشید که شاید هرکدام از این موارد تاثیر اندکی بر سرعت سایت شما داشته باشند ولی رعایت همه آنها میتواند سرعت سایت خود را تا دوبرابر نسبت به قبل افزایش دهد.

https://www.woorank.com/

 

 

از Expires و Cache-Control در هدر استفاده کنید

برای مطالب ثابت در سایت خود از Expires یا تاریخ انقضا استفاده کنید و برای مطالبی که تغییر میکنند Cache-Control استفاده کنید. اینکار محتوا، تصاویر و فایلهای سایت شما را قابل کش کرده و تعداد درخواست های HTTP به سرور را کاهش میدهد و افزایش سرعت سایت را موجب خواهد شد. در واقع شما با استفاده از Expires مدت زمان نگهداری اطلاعات کش شده و تاریخ تقریبی تغییرات در آنها را مشخص خواهید کرد.

 

 

سنجش سرعت سایت

برای این کار ابزارهای رایگان مناسبی در اینترنت وجود دارد که علاوه بر سنجش سرعت سایت شما پیشنهادات مناسبی برای بهبود آن نیز ارائه میدهند. محبوب ترین سایتها در زمینه سنجش سرعت سایت GTmetrixو Pingdomهستند.

gtmetrix.com

http://tools.pingdom.com/fpt/

 

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید