آموزش پایتون python قسمت اول

1395/1/12 پوریا جهانبخش 23678

سلام.
پوریا جهانبخش هستم و در "آموزش زبان برنامه نویسی پایتون از 0 تا 100" در خدمت شما هستم.

مقدمه:
اگر تا حدودی با کامپیوتر آشنا باشید ممکنه این نکته رو بدونید که زبان های برنامه نویسی مختلفی برای ساختن یک برنامه وجود داره. زبان هایی که در قدرت، سرعت، روش برنامه نویسی و مباحث تخصصی دیگر فرقهای زیادی با هم دارند.

در اولین قسمت و در مقدمه بهتره این رو بگم که این آموزش به درد چه کسانی میخوره:

کسانی که تا به حال برنامه ننوشتن و هیچ آشنایی با نحوه ساخت یه برنامه ندارند.
کسانی که تا حدودی به برنامه نویسی آشنا هستن، چه زبان برنامه نویسی پایتون و چه زبان های دیگر.
کسانی که برنامه نویس حرفه ای هستند و علاقه مند به نوشتن برنامه هایی با حجم کمتر، قابل فهم تر و قابل اجرا روی تمام سیستم ها بدون تغییر برنامه هستن!
همچنین اگر برنامه نویس حرفه ای پایتون هم هستین باز هم قراره آموزش هایی داده بشه که با اطمینان میشه گفت تو هیچ مرجع فارسی چنین آموزش هایی از پایتون نمیشه پیدا کرد. (بالاخره خودمم زمان یادگیری مراجع فارسی رو زیرو رو کردم دیگه!)
برنامه نویسان زبان C یا C++ که علاقه دارن برنامه هایی بنویسند که قسمت هایی از اون برنامه رو (به علت کمبود وقت و ...) به زبان پایتون بنویسند و قسمت های دیگه رو به همون زبان C یا  C++ بنویسند ! همچنین این موضوع برای برنامه نویسان جاوا هم صدق میکنه. چون میتونن در پایتون حتی از کتابخانه های (برنامه نویسان 0 کیلومتر در فصل های بعد با مفهوم کتابخانه آشنا میشین) جاوا هم استفاده کنن.
کسانی که از برنامه نویسی قصد ورود به مباحث هک، امنیت و شبکه رو دارند.
کسانی که از برنامه نویسی قصد ورود به دنیای طراحی وبسایت و یا ساخت وبسایت های حرفه ای رو دارند.
کسانی که میخوان برنامه های اندروید (نسبتا قوی) بسازند.
کسانی که میخوان از پایتون برای پردازش داده های حجیم و سنگین استفاده کنند.
کسانی که میخوان برنامه های سیستمی یا گرافیکی قوی بنویسند.
....
خلاصه گفتم این مطلب رو همین اول کار بگم که خیال خیلی ها راحت شه. چون زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان برنامه نویسی "همه منظورست" .

نکته:
    تو این سری از آموزش ها فقط و فقط قراره زبان برنامه نویسی پایتون رو یاد بگیریم، نه مباحث تخصصی برنامه نویسی. ولی بعد از یادگیری اصل زبان برنامه نویسی وارد شدن به بقیه مباحث کار آسونیه.

در این قسمت قرار نیست اصلا وارد مباحث برنامه نویسی بشیم.
بلکه فقط قصد دارم زبان برنامه نویسیه پایتون رو طوری که خودم شناختم و بدون اغراق معرفی کنم. برای معرفی (به مشتاقان برنامه نویسی) یک سری پیش مقدمه لازمه.

برنامه چیست؟
مجموعه ای از دستورات که برای یک ماشن (مخصوصا رایانه) قابل درک و اجراست.

برنامه نویسی روش های مختلفی دارد. که برای طولانی نشدن بحث به انواع این روش ها نمیپردازیم. ولی قطعا شما برنامه نویسید یا میخواید برنامه نویس بشید. پس توصیه میکنم راجع به روش های مختلف برنامه نویسی تحقیق کنید.  زبان پایتون (که از این به بعد فقط بهش میگیم پایتون) جزو زبان های برنامه نویسی "شئ گرا"ست.

لازم نیست فعلا دنبال مفهوم "شئ گرا"یی باشید چو ن درک این مطلب برای افراد ناآشنا به برنامه نویسی مشکله، البته میتونید به نحوه دلخواه هم در پایتون برنامه نویسی کنید اما اگر به شئ گرایی مسلط بشید، حتی اگر 10 زبان برنامه نویسی رو بلد باشید همیشه موقع نوشتن برنامه به این فکر میفتید که "ای کاش با پایتون این برنامه رو بنویسم." !

این رو هم اضافه کنم که حدودا با 200 نفر برنامه نویس پایتون برخورد داشتم و حدودا 100 برنامه پایتون ازشون دیدم که هیچ کدوم  به روش شئ گرایی نبوده که این دلیل ضعف آموزش مراجع فارسی در مبحث شئ گراییه. بگذریم.

زبان های کامپایلری(compile) :
به زبان ساده میگم، تو این دسته از زبان ها شما بعد از نوشتن برنامه باید اون برنامه رو به کامپایلر مخصوص همون زبان بدید (کامپایلر ها خودشون برنامه کامپیوتر هستند) تا برنامه شما رو به زبان قابل درک برای کامپیوتر تبدیل کنه. این عمل فقط یک بار انجام میشه و بعد از اون کامپایلر یه فایل اجرایی از برنامتون رو بهتون میده.

زبان های تفسیری(interpreter):
در این زبان ها چیزی به نام کامپایلر وجود ندارد و شما بلافاصله بعد از نوشتن برنامه (بدون صرف وقت برای کامپایل) برنامه رو توسط "مفسر" (مفسر ها خودشون برنامه کامپیوتر هستند) اجرا میکنید.

پایتون یک زبان تفسیریه ! مفسر پایتون بر روی سیستم های وینوز، لینوکس، فری بی اس دی، سولاریز، اندروید ، ... قابل نصبه و به عبارتی میشه گفت برنامه نوشته شده پایتون رو بدون تغییر میتونین رو همشون اجرا کنید.

اینکه پایتون چه سالی و توسط چه کسی و چطور ساخته شد مطلبیه که معمولا چند صفحه ای رو از همه کتاب های برنامه نویسی پایتون  به خودش اختصاص داده. با فهمیدنش کاملا موافقم و با بیانش اینجا، اونم وقتی میشه در حدود چند ثانیه همش رو تو اینترنت پیدا کرد، مخالفم ! در این آموزش هدف چیز دیگریست!

مشتاقان برنامه نویسی یک نصیحت رو از من (یه برنامه نویس ساده) به یاد داشته باشید.
قبل از این که اصلا بفهمید اسم زبان های برنامه نویسیه مختلف چیه؟ تحقیق کنید که اصلا شاخه های برنامه نویسی چیه؟
مسلما ساختن یک بازی کامپیوتری برای یک برنامه نویسی که تمام وقت خودش رو در برنامه نویسی صرف کار با معادلات ریاضی و رسم نمودار ... کرده، کار آسونی نیست.
شاخه های برنامه نویسی متنوعی وجود دارد.
ساخت بازی و ... .
هک و امنیت و شبکه و ... .
طراحی و ساخت وبسایت و ... .
و شاخه های دیگر.
بهترین راه (راهی که اگر انجام بدین پشیمون نمیشین) اینه که اول این شاخه ها رو بشناسید و در رابطه با علاقتون به شاخه مورد نظر و بازار کارش و ... حسابی فکر و تحقیق کنید.
بعد از اطمینان از انتخاب، به فکر پیدا کردن زبان برنامه نویسی باشید،  زبانی که در بین بقیه زبان ها در راستای نوشتن برنامه های متناسب با شاخه ای که انتخاب کردید، قوی تر ظاهر شده باشه.

و یک نصیحت هم از من به برنامه نویسان معمولی:
از نظر من در مواجه شدن با یه مشکل برنامه نویسی، فقط 50% دانش برنامه نویسیتون به دردتون میخوره. 50% دیگه چیه؟ هوش و زیرکی شما در نحوه استفاده از دانش برنامه نویسیتون!
در قسمت بعد هم قراره پایتون رو روی سیستم خودمون نصب کنیم.

کانال تلگرام

کلمات کلیدی