آموزش سوئیفت swift قسمت هفتم

خانم عقیلی 6368

مقدمه و معرفی : 

سلام دوستان تا اینجا تقریبا با syntax زبان swift اشنا شدید ، تو این جلسه کمی با xcode اشنا می شوید و ui یه ماشین حساب ساده رو پیاده می کنیم و در جلسه بعد هم سراغ کد نویسی میریم.

نرم افزار رو وقتی باز می کنید با این پنجره مواجه میشید.طبق شکل گزینه دوم رو برای ساخت یه برنامه انتخاب می کنید.

عکس ۲: در عکس دوم چون ماشین حسابی ک می سازیم تک صفحه ای هست که در ادامه اموزش می بینید. گزینه single view application  رو انتخاب میکنید.

عکس ۳: در این عکس باید نامی برای پروژتون انتخاب کنید. در organization name نام موسسه شرکت یا خودتون  رو میتونید  وارد کنید. در قسمت بعدی هم به همین شکل همون نام قبل رو وارد کنید. در گزینه بعدی می تونید زبان objective-c یا swift رو انتخاب کنید که هدف ما swift هست پس این قسمت باید swift باشه.

گزینه بعدی devices دستگاههایی که این اپ رو براش طراحی می کنید.

 universal

iPhone

iPad

 گزینه های پیش روی شما هستن من برای این iphone رو انتخاب کردم  گزینه universal به این منظور هست که اپلیکیشن شما هم برای iphone و هم برایipad ساخته میشه.

عکس ۴ و ۵: بعد از اینکه پروژه رو ذخیره کردید با این تصویر رو برو می شوید.  می بینید که ورژن در حال حاظر برای ios ۹.۱ هست در قسمت deployment target .

از منوی کنار در زیر مجموعه اپلیکیشن فایلی هست به نام launchScreen.storyboard روش کلیک کنید تا محیط طراحی  uiبرنامه ظاهر بشه.

عکس ۶: 

 از منوی کنار سمت چپ  طبق عکس اول رو گزینه ۱ کلیک می کنید و بعد هم روی گزینه ۲ این قسمت ها برای طراحی ui برنامه به کار میرند که در اداه می بینید شامل چه گزینه هایی هستند

گزینه اول inspector نام داره و شماره دو از این عکس object library هست.

در object library باید buttonرو سرچ کنید برای دکمه های برنامه شامل اعداد و عملگر ها . objectمربوط به button رو درگ کنید و داخل storyboard قرار دهید.

عکس ۸

برای اعداد ۰-۹ و عملگر های +  -   =  /  و دکمه clear هر کدام یک button از object library درگ و دراپ کنید طبق عکس کنار هم قرار دهید.

عکس ۹:

هر قسمتی رو که میخواهید بک گراند هم رنگ داشته باشند رو سلکت می کنید از منوی کنار از inspector (شماره ۲) در قسمت view می تونید background رو تغییر بدین ( شماره ۴‌) و با tint در این حالت می تونید رنگ متن رو تغییر بدین که من سفید قرار دادم.

عکس ۱۰

برای نمایش خروجی برنامه به یک text field احتیاج داریم که در object library سرچ می کنید , درگ و دراپ در storyboard میکنید.

عکس ۱۱

اگر یادتون باشه ما میخوایم برای iphone برنامه بسازیم طبق عکس روی ایکون view controller (شماره ۱) کلیک کنید در منوی کنار در inspector (شماره ۲) سایز مد نظر رو انتخاب می کنید سایز اسکرین iphone 6 هست ۴.۷ اینچ که در size از زیر منوی simulated metriks اعمال می کنید. طبق عکس (شماره ۴) می بینید که چون از ابتدا تنظیم نکردیم butoon ها و text field در صفحه اسکرین story board قرار ندارد.

با فشردن  cmd + a در کیبورد همه المان ها رو سلکت می کنید و تنظیم می کنید که در وسط صفحه قرار گیرد طبق تصویر زیر.

خب تو این جلسه ui ماشین حسابمون رو طراحی کردیم به همین سادگی در جلسه بعد هم سراغ کد نویسی و تکمیل این برنامه میریم امیدوارم این جلسه برای شما مفید واقع شده باشه .

 

لینک های مرتبط

طراحی سایت اصفهان