رونمایی از نخستین عینک فوکوس اتوماتیک که نگاه کاربر را ردیابی می کند

رونمایی از نخستین عینک فوکوس اتوماتیک که نگاه کاربر را ردیابی می کند

پیر چشمی یکی از عوارض بالا رفتن سن است.  این نقص دید در حدود ۴۵ سالگی در بسیاری از افراد دیده می شود.  در پیر چشمی لنز چشم ها کشش مورد نیاز برای تمرکز بر روی اشیای اطراف را از دست می دهد. برای برخی از افراد تنها استفاده از عینک برای خواندن کافیست اما برای برخی دیگر تنها جراحی جواب گو است.
مهندس برق استنفورد گوردون واتشستین گفت: "بیش از یک میلیارد نفر مبتلا به پیر چشمی هستند و ما یک لنز فوکوس اتوماتیک ایجاد کرده ایم که ممکن است روزی خیلی بهتر از عینک های سنتی عمل کند." 
نمونه اولیه این عینک در حال حاضر بسیار شبیه به عینک های واقعیت مجازی است، اما این تیم امیدوارند تا بتوانند اندازه آن را کوچک تر کنند. عینک های Prototype Wetzstein که به نام Autofocals  نامگذاری شده اند، برای حل مشکل اصلی با لنزهای پیشرفته امروز طراحی شده اند. در عینک های سنتی برای دید بهتر کاربر باید سر خود را تکان دهد تا بتواند همه زوایا را ببیند. تصور کنید در حال رانندگی هستید و با نگاه کردن به آینه بغل قصد تغییر مسیر دارید. باید سر خود را کاملا به سمت آیینه تغییر دهید. اما این کار با لنز ها و عینک های پیشرفته آسان تر می شود.
این لنز های جدید فوکوس خودکار پر از مایعی هستند تا بتوانند برای تغییر میدان دید کاربر سریع عمل کنند. همچنین در این لنزها حسگرهایی برای ردیابی چشم قرار داده شده است تا آن چه که کاربر نگاه می‌کند را به ‌خوبی دنبال کند و نشان دهد. در حال حاظر نمونه‌ هایی از این لنزها و ردیاب ها وجود دارد و محققان نیز نرم افزاری را ایجاد کردند تا با استفاده از آن اطلاعاتی که از ردیابی چشم افراد جمع آوری شده است را بررسی کنند و اطمینان حاصل کنند که لنز دقیقا بر آن چه که کاربر نگاه می کند تمرکز کرده است.

عینک فوکوس اتوماتیکبیشتر بخوانید:

گوگل نسل دوم عینک هوشمند خود را ارائه کرد
این تیم ۵۶ فرد مبتلا به بیماری چشمی را مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند که برای آنها لنز های پیشرفته تمرکز خودکار بسیار بهتر بود و به طور کلی لنزهای پیشرفته را ترجیح می دادند. نتایج این آزمایش  عالی به نظر می رسد اما احتمالاً تا زمانی که بتوان از آن ها استفاده کرد زمان زیادی طول می کشد. همچنین شرکت کنندگان این آزمایش از اندازه و وزن این سیستم تمرکز خودکار به هیچ وجه راضی نبودند. چرا که همانطور که در تصویر پیداست اندازه بزرگی دارند.
با این حال محققان امیدوارند که بتوانند این تکنولوژی را به اندازه کافی کوچک کنند تا بتوان برای افراد از آن استفاده کرد و برای استفاده روزمره راحت تر باشد.
اگر محققان بتوانند این ویژگی عینک های هوشمند را در فریم های معمولی و کوچکتر طراحی کنند قطعا ویژگی فوکوس اتوماتیک گزینه‌ای بهتر از عینک های معمولی خواهد بود.

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید