ناسا مجوز عملیاتی شدن موشک SpaceX Falcon 9 را صادر کرد

ناسا مجوز عملیاتی شدن  موشک SpaceX Falcon 9  را صادر کرد

جشن

نمایندگان SpaceX روز پنج شنبه اعلام کردند که برنامه خدمات راه اندازی ناسا (LPS)، موشک دو مرحله ای Falcon 9 را به عنوان موشک رده 3 تایید کرد. موشک های رده 3، موشک های حساس و گران قیمتی هستند همانند تلسکوپ فضایی هابل و جستجوگر مریخ پیما. 

استاندارد

LSP مسئول انتخاب وسایل نقلیه پرتابی است که بر روی ماموریت های ناسا با محوریت علم و اکتشاف تمرکز دارد. LSP بسته به میزان قابلیت اطمینان، این خودروها را در مقیاس 1 تا 3 دسته بندی می‏کند.
ناسا وسایل نقلیه پرتابی رده 3 را بیشتر از بقیه، قابل اطمینان می‏داند که میزان قابلیت اطمینان آن بین 90 تا 95 درصد است.
شرکت SpaceX تنها شرکتی است که از طرف ناسا موفق به دریافت مجوز "گران ترین و حساس ترین موشک ها" شده است و اکنون Falcon 9 دارای این مجوز ارزشمند است.

موشک قابل اعتماد

در سال 2015، موشک Falcon 9، مجوز رده 2 را دریافت کرد. مجوز رده 2 میزان اطمینان بین 80 تا 90 درصد را نشان می‏دهد. سه سال پس از آن، موشک Falcon 9 با عبور از ساختار موشکی سلسله مراتبی ناسا، به مجوز رده 3 به معنای میزان اطمینان بین 90 تا 95 درصد رسیده است.
مدیر شرکت SpaceX گفت : " دریافت مجوز رده 3 LPS، برای تیم Falcon 9  یک دستاورد بسیار بزرگ است و نقطه عطف دیگری در همکاری نزدیک ما با ناسا است. ما افتخار می‏کنیم که فرصت ارائه خدمات مقرون به صرفه و قابل اعتماد برای بزرگترین فناوری ترابری علمی کشور را بدست آوردیم."

برای درج نظر و یا طرح سوالات خود لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

نظرات کاربران

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید